Türk şirketi, Herson’daki havalimanını modernize etmekle ilgileniyor

Ukrayna Altyapı Bakanlığı Pazar günü sahada yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Türkiye ile karşılıklı fayda sağlayan yatırım işbirliğini geliştirmekle ilgilendiğini bildirdi.

Başbakan Denis Şmigal‘in heyeti ile birlikte Türkiye’de bulunan Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy, Türkiye’ye iki günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi ve bu süre zarfında, toplam 5 milyar dolarlık yatırım portföyüne sahip önde gelen Türk şirketleriyle birlikte bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi.

Bakana göre Ukrayna, Türkiye ile karşılıklı fayda sağlayan yatırım işbirliği geliştirmekle ilgileniyor ve halihazırda Türk şirketleriyle olumlu bir işbirliği deneyimine sahip bulunmaktadır.

Ukrayna Hükümeti’nin önümüzdeki üç yıl içinde, ülke için öncelikli yatırım projeleri listesini onayladığını söyledi. Bu listenin % 40’ı altyapı ve ulaşım alanındaki projelerden oluşmaktadır.

Altyapı Bakanlığı’na göre, Türk şirketlerinden biri Herson’daki havaalanının modernizasyonu ile ilgilenmektedir. Şirket ismi verilmedi.

Bakanlık tarafından ayrıca havalimanı projeleri ile ilgili olarak yapılan açıklamada “Ukrayna’da gelecek vaat eden projelerin listesi ayrıca Transkarpatya’da yeni bir havalimanının inşası ve Çerkassi, Ivano-Frankovsk, Çernivtsi, Herson, Vinnitsa, Odessa, Dnipro, Poltava, Rovno, Sumy, Krivoy Rog, Nikolayev ve Jitomir’de 13 bölgesel havalimanının daha yeniden inşasını içeriyor” denildi.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]