İran’dan Ukrayna’ya eroin kaçakçılığı kanalı kuran Türk vatandaşları tutuklandı

Kiev Holosievskiy Bölge Mahkemesi 23 Temmuz Cuma günü, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol Şehri Savcılığının dilekçesini kabul ederek, Ukrayna’ya ulusötesi uyuşturucu tedarik kanalından sorumlu iki Türk vatandaşını gözaltına aldı.

Savcılık tarafından yayınlanan mesajda “Az önce, Kiev Holosievskiy Bölge Mahkemesi savcılığın dilekçesini kabul etti ve bu kişiler için kefalet ödeme alternatifi olmaksızın gözaltı şeklinde kısıtlama tedbirlerini seçti.” denildi.

23 Temmuz’da özel bir operasyon yapan Ukrayna kolluk kuvvetleri Ukrayna’ya eroin tedarik kanalından sorumlu iki Türk vatandaşını gözaltına aldı.

Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova “Onlar, İran’dan yola çıkan eroini Ermenistan ve Gürcistan üzerinden Ukrayna’ya getiren ulusötesi bir suç grubunun üyeleri. Grup, geçici olarak işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti toprakları da dahil olmak üzere devletimizin topraklarında uyuşturucu madde sattı ve Avrupa Birliği ülkelerine küçük sevkıyatlarda bulundu. Kolluk kuvvetlerinin ve gümrük görevlilerinin dikkatini başka yöne çekmek ve ihtiyatlılığını kontrol etmek için, organizatörler aynı şekilde uyuşturucu gönderiminde “test” uçuşları bile gerçekleştirdiler.” dedi .

Özel operasyon sırasında, kolluk kuvvetleri İran’dan Ukrayna’ya gelen bir tırı Kiev’deki bir depoya kadar takip etti. Tırın dorsesinde özel donanımlı içi boş tuğlalar arasına yerleştirilmiş uyuşturucu maddeler bulundu. Aramada 1,159 adet eroinli tuğla ele geçirildi.

Ayrıca, depo yakınlarında gözaltına alınan kaçakçılık kanalı organizatörlerinden, iki bavulda 1,550 gram eroin içeren 5 briket daha ele geçirildi.

Ele geçirilen sevkıyatın toplam ağırlığı 368 kilogram ve piyasa değeri 1 milyar UAH’ın üzerindedir.

ukrhaber.com

Ukrayna’da 35 binden fazla hane güneş enerjisi santrali kurdu

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]