Cumhurbaşkanlığı seçimleri yakın gelecekte Ukrayna’da yapılacak olsaydı, ülkenin mevcut cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy yine en çok oyu alacaktı. Ancak seçimlere katılacak ve kimin oy vereceğine karar verecek olanlar arasında bu oran % 40’ta kalacaktı.

13-17 Şubat tarihlerinde Razumkov Merkezi‘nin sosyolojik araştırma servisi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Ukraynalıların % 15’i Yaşam İçin Muhalefet Platformu Partisi lideri Yuriy Boyko için oy vereceğini söylerken, ,% 13.5’i Avrupa Dayanışma partisi lideri beşinci cumhurbaşkanı Petro Poroşenko için için oy verecek. Vatan Partisi lider Yulia Timoşenko lideri için ise çıkan sonuç % 10.

Yakın gelecekte yapılacak parlamento seçimlerinde seçimlere katılacağını ve seçimlerine karar verdiklerini beyan edenlerin % 36’sı Halkın Hizmetkarı Partisi‘ni destekleyeceğini söylerken, % 15’i Yaşam İçin Muhalefet Platformu Partisi, % 13’ü Avrupa Dayanışması”,% 10’u Anavatan Partisi ve % 5’i Güç ve Onur Partisi‘ni destekleyeceğini belirtti.

Razumkov Merkezi tarafından bu yılın Ocak ayında yapılan bir anketin sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, Halkın Hizmetkarı Partisi‘ne seçim desteği seviyesi azaldı (% 45’ten % 36’ya)

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]