Ukraynalıların % 69’u Ukrayna’daki ekonomik durumu kötü görüyor

Üç Ukraynalıdan ikisi ülkedeki ekonomik durumdan memnun değil ve durumu kötü olarak görüyor.

Razumkov Center’ın ekonomik durumla ilgili yaptığı bir ankete göre:

  • % 69’u ülkedeki ekonomik durumu “çok kötü” veya “oldukça kötü” olarak değerlendiriyor;
  • % 26’sı “kötü değil ama iyi de değil” olarak;
  • % 2’si “iyi” veya “çok iyi” olarak.

gördüğünü belirtmiştir.

Ankete katılanların yalnızca % 14’ü Ukrayna’daki olayların doğru yönde geliştiğine inanırken,% 70’inin olayların yanlış yönde geliştiğini düşündüğünü belirtmek gerekir. Razumkov Center anketine göre Ukraynalıların ekonomik alandaki hızlı değişikliklere gerçekten inanmadıklarını da belirtti.

Ukraynalılara aşağıdaki alanlarla ilgili sorular soruldu:

  • ülkedeki ekonomik durum,
  • ailelerin refahı,
  • politikacılara güven,
  • seçimlerin yönelimi.
  • mevcut hükümetin güveni ve desteği.

Tahmin. Yalnızca % 7’si önümüzdeki 3 ay içinde ülkedeki ekonomik durumun daha iyi olacağına inanıyor, % 8’i bu süre zarfında ailelerinin refah seviyesinin daha iyi yönde değişeceğini umuyor. % 32’si önümüzdeki 3 ay içinde ülkedeki ekonomik durumun daha da kötüye gideceğine, % 24’ü ise bu süre zarfında ailelerinin refah düzeyinin daha da kötüye gideceğine inanıyor. Ancak en yaygın görüş, durumun 3 ay içinde önemli ölçüde değişmeyeceği yönündedir. Yani Ukraynalıların % 48’i ekonomi % 53’ü ekonomik refahta değişiklik beklemiyor.

Aynı zamanda, ekonomik alandaki değişim beklentilerinin geçen yılın Aralık ayına göre daha az karamsar olduğuna dikkat etmek önemlidir. Dolayısıyla, Aralık 2020’de yanıt verenlerin % 41’i 3 ay içinde ülkede ekomomik bir kötüleşme, % 32’lik bir kısmı ise ailenin refahında bir kötüleşme bekliyordu.

Katılımcıların % 16’sı Ukrayna’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde mevcut sorunların ve zorlukların üstesinden gelebileceğine, % 51’i daha uzun vadede üstesinden gelebileceğine ve % 20’si bunların üstesinden gelemeyeceğine inanıyor.

Refah seviyesi. Ankette, Ukrayna vatandaşlarının ailesinin refah düzeyi, genel ekonomiden önemli ölçüde daha iyi olarak değerlendirildi: % 43’ü “çok” veya “daha” kötü,% 46’sı ” ne kötü ne iyi”, % 7’si ise “iyi” veya “çok iyi” olarak değerlendirdi.

Önümüzdeki 2-3 yıldaki değişim beklentileri ise çelişkili: Ülkedeki ekonomik durumun ve ailenin refahının bu dönemde iyileşmesini, kötüleşmesini veya değişmemesini bekleyenlerin oranı çok az farklılık gösteriyor ve % 19-25 bandında değişmektedir.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]