Ukrayna Milletvekili Seçimlerinde Partilerin Seçmen Profili

Kantar Araştırma Şirketi tarafından 1+1 TV kanalı ve Info Sapiens şirketi için yapılan sandık çıkış anketinde hem partilerin oy oranları hem de seçmen profili ortaya çıkartıldı.

Öncelikle sandık çıkış anketi ve henüz kesin olmayan sayım sonuçları şu şekildedir:

Parti Sandık Çıkışı Gerçekleşen *
Halkın Hizmetkarı Partisi 44.4 43.13
Yaşam İçin Muhalefet Platformu 12.4 13.06
Avrupa Dayanışması Partisi 8.5 8.18
Anavatan Partisi 7.7 8.18
Ses Partisi 6.1 4.02
  • Rakamlar kesinleşmiş olmayıp oyların % 95’i sayıldığı anda Yüksek Seçim Kurulu sitesinden alınmıştır.

Halkın Hizmetkarı Partisi Seçmen Profili

Zelenskiy’nin Halkın Hizmetkarı Partisi’ni daha çok kadınlar, gençler ile orta ve yüksek eğitimlilerin tercih ettiği görülmüştür.

 

Yaşam İçin Muhalefet Platformu Seçmen Profili

Rusya yanlısı Yaşam İçin Muhalefet Platformu’nun seçmen profilinde daha çok yaşlı seçmenleri görüyoruz. (% 80’e yakın bir oranlar 50 yaş ve üzeri) Eğitim düzeyi olarak yüksek eğitimlilerin daha düşük kalmıştır.

 

Avrupa Dayanışması Partisi Seçmen Profili

Eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun liderliğindeki Avrupa Dayanışması Partisi’nin seçmen profilinde kadınlar ve erkekler birbirine yakın oranda yer alırken, eğitim düzeyi yüksek bir seçmen profili karşımıza çıkmaktadır. Gençlerden ziyade orta yaşın tercihi dikkat çekmektedir.

 

Anavatan Partisi Seçmen Profili

Yulia Timoşenko liderliğindeki Anavatan Partisi’nin seçmenini ise daha çok kadınlar, orta eğitimliler ve daha yaşlı seçmenler oluşturmuştur. Genç nüfustan pek ilgi görmediği görülmüştür.

 

Ses Partisi Seçmen Profili

Rock Şarkıcısı Svyatoslav Vakarçuk’un Ses Partisi’ni tercih eden seçmenlerin ortak özelliği  ise genç ve eğitimli olmalarıdır.

 

Sandık çıkış anketi 600 farklı noktada 40 bin seçmen ile yüzyüze görüşülerek gerçekleştirilmiştir.

Kaynak: https://tns-ua.com/news/profil-vibortsiv-partiy-do-verhovnoyi-radi-ukrayini

Caner Cangül

Endüstri Mühendisi. Internet teknolojileri ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin teknik sorumluluğu ve yönetimi yanında editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. 8 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]