Ukrayna için modernize edilmiş Bayraktar TB2, Nikolayev’de test edildi (video)

Ukrayna filosu için alınan Türk yapımı Bayraktar TB2 taarruzi insansız hava aracı, Ukrayna’da Nikolayev yakınlarında test edildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre Savunma Bakan Yardımcısı Aleksander Mironyuk “Testler sırasında, Bayraktar TB2 grev operasyonel-taktik kompleksi, bir dizi savaş eğitimi görevi gerçekleştirdi ve beklenen yüksek sonuçları gösterdi.” dedi.

Ukrayna milli filosuna, önceki versiyonlarda olduğu gibi, menzili 150 kilometre yerine 300 kilometre olan Bayraktar TB2’nin güncellenmiş bir versiyonu dahil edildi.

Mironyuk’a göre, ilk partinin Temmuz ayı olarak planlanan teslimatı beklenenden önce gerçekleşti.

Nikolayev yakınlarındaki havaalanında birkaç gün boyunca İHA’ların testleri devam etti: Nominal çalışma irtifasına yükseldi, yük ve kontrol istasyonlarının çalışması kontrol edildi.

Bayraktar TB2’nin Ukrayna Donanması’nda kullanılarak, ülkenin güney sınırlarının savunma kabiliyetini güçlendireceği kaydedildi.

Ukrayna Donanması’ndan İHA operatörleri Türkiye’de eğitimlerini tamamladılar ve Türk eğitmenlerin rehberliğinde Ukrayna’da eğitimlerini sürdürüyorlar. 

Ukrayna’ya teslim edilen İHA’ların farklı bir özelliği ise İHA için bir deniz kontrol istasyonu içermesidir.

Caner Cangül

Endüstri Mühendisi. Internet teknolojileri ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin teknik sorumluluğu ve yönetimi yanında editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. 8 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]