Odessa’ya hızlı tramvay. 47 milyon euro tahsis edildi.

Odessa Belediye Başkan Yardımcısı Pavel Vugelman tarafından yayınlanan mesajda Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD), Odessa’ya hızlı tramvay inşaatı için harcanmak üzere 47 milyon € tahsis etti .

Odessa belediye başkan yardımcısı Pavel Vugelman Facebook’ta yayınladığı mesajında: “Sonunda, uzun zamandır beklenen Odessa hızlı tramvayı şehirde görünecek. Odessa hızlı tramvay ve hafif raylı sistem projesi oluşturmak için 47 milyon € değerinde efsanevi bir anlaşma imzalandı.” dedi.

Vugelman ayrıca yakın gelecekte Kuzey-Güney yüksek hızlı tramvay hattının yapımına başlanacağını belirtti. Ayrıca, kamu hizmeti kuruluşu Odesgorelektrotrans, tahsis edilen fonlarla birlikte 16 adet çok bölümlü tramvay ve en az 20 metre uzunluğunda 21 adet tramvay vagonu satın almayı ve rayları Paustovski Caddesi’nden Peresip’e kaydırmayı planlıyor.

Ayrıca bakınız: Kiev’de Metro Kartları Satışı Durduruldu. KyivSmartCard Geldi

EBRD’nin yıllık % 2 oranında bir kredi sağlayacağı bildiriliyor.

Bu yılın Temmuz ayında, EBRD, Ukrayna’da toplu taşımacılığın gelişimini finanse etmek için toplam 250 milyon € değerinde programı onaylamış ve bunun 10 milyonu Poltava’ya tahsis edilmiştir. EBRD’nin ulaşım altyapısının gelişiminin yanı sıra Kiev’deki geri dönüşüm tesislerinin inşasını da finanse etmeye hazır olduğu belirtildi.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]