Ukrayna’nın ulusal borcu % 3.5 artarak 85 milyar dolara ulaştı

Ukrayna Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Haziran 2020’de Ukrayna’nın toplam kamu borcu grivna cinsinden % 2.7 artarak 2.269 trilyon UAH olurken, dolar cinsinden % 3.5 artarak 85.01 milyar dolara ulaştı.

Ukrayna Maliye Bakanlığı

Maliye Bakanlığı açıklamasında “Haziran 2020 boyunca, Ukrayna devlet ve devlet garantili borç miktarı grivna cinsinden 59.71 milyar UAH yani eşdeğer dolar cinsinden 2.89 milyar dolar arttı.” denildi.

Haziran ayında grivna cinsinden borçtaki artışın daha düşük olması, ulusal para biriminin Haziran ayında daha güçlü olmasından kaynaklı olup bugün dolar kuru 26.69 UAH olup, yılbaşında 23.69 UAH idi ve son günlerde grivna değer kaybetmektedir.

Sonuç olarak, yılın ilk yarısında, Ukrayna’nın grivna ulusal borcu % 13.6 veya 270.88 milyar UAH artarken, dolar bazında artışı ise sadece % 0.8 veya 0.65 milyar dolar oldu.

Maliye Bakanlığı, yılın başından bu yana Ukrayna’nın dış ulusal borcunun Haziran ayı da dahil olmak üzere 2.16 milyar dolar artarak 51.12 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Ukrayna ve Türkiye ortak İHA geliştirme ve üretimi hakkında görüşüyor

Türkye'nin Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ankara ve Kiev'in uygun şartların sağlanması koşuluyla Ukrayna'daki Bayraktar İHA'ların ortak gelişimi ve hatta...

Kapat