Ukrayna Ve Türkiye Savunma Alanında İşbirliğini Güçlendirmeyi Planlıyor

Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak ve Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, gerçekleştikleri toplantıda Karadeniz bölgesinde savunma ve işbirliğinin güçlendirilmesi konusunu ele aldılar.

Toplantıda görüşülen konular, Ukrayna Savunma Bakanlığı basın servisi tarafından şu şekilde kaydedildi;

“Toplantıda taraflar, ülkeler arasındaki savunma alanında işbirliğinin güncel durumu ve geleceği ile Karadeniz bölgesindeki güvenlik konusunu ele aldılar.  Taraflar, savunma sektöründe Ukrayna-Türkiye işbirliğini tartışarak, Karadeniz’de işbirliğini güçlendirmeyi, bölgesel güvenlik konularında askeri ve siyasi diyalogu yoğunlaştırmayı, savunma ve sanayi işbirliğinin hızını artırmaya yönelik görüşlerin bildirildiğini belirtti.”

Poltorak, görüşmede Türkiye Cumhuriyeti’nin Ukrayna’nın kilit bir stratejik ortağı olduğunu ve bölgedeki güvenlik durumunun gelişiminde büyük etkisi olduğunu belirtti.

Kaynak: Ukrinform

Gökberk Kuzgunkaya

Gökberk Kuzgunkaya, 2018 yılında Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur. Ardından Ukrayna'da Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Türkiye-Ukrayna ilişkileri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. UkrHaber sitesinde haber koordinatörlüğü görevinde bulunmaktadır. İletişim: [email protected]