Ukrayna ucuz ve yüksek hızlı internette dünyada ilk sıralarda

Picodi tarafından yapılan bir araştırmada 62 ülkede 223 internet servis sağlayıcısının fiyatları analiz edildi ve çıkan sonuçlara göre 100 Mbit’lik internet hizmetinde Ukrayna’nın en ucuz olduğu ülke çıktı.

100 Mbit bir hız için Ukraynalılar 5.60 Euro öderken, aynı hız için Türkiye’de ortalama fiyat 27.23 Euro. Güney Afrika’da bu rakam 79 Euro’ya çıkmaktadır.

Dünyada 2019 Aralık ayı itibariyle kablolu internetin ortalama hızı 70 Mbit / s’dir. En sık olarak, servis sağlayıcılar (62 ülkenin 55’inde) 100 Mbps hız sunmaktadır.

Bazı ülkelerde, 100 Mbit ise aslında düşük bir hız. Polonya ve Romanya’da minimum hız 150 Mbit Fransa’da 200 Mbit iken, Singapur’da 500 Mbit / s’dir.

Bazı ülkelerde 1 Gbit/s internet hizmeti bulunmazken, Ukrayna’da 9.2 Euro gibi diğer ülkelere göre çok ucuz bir fiyatlar bu hizmete ulaşılırken, Türkiye’de bu rakam 157 Euro’yu bulmaktadır.

Kaynak: https://www.picodi.com/tr/ensonkacaolur/dunya-genelinde-internet-fiyatlari

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Kiev’de Radikal fabrikası çevresinde cıva buharı oranı önemli ölçüde yükseldi.

Enerji ve Çevre Koruma Bakanlığının basın servisi tarafından yapılan bir açıklama dikkate alındığında Kiev'de faal olmayan 'Radikal' fabrikasında önemli miktarda

Kapat