Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Smoliy, siyasi baskıyı gerekçe göstererek istifa etti

Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Yakov Smoliy, uzun süredir merkez bankasına uygulanan sistematik siyasi baskıyı gerekçe göstererek istifa dilekçesini sundu.

Yakov Smoliy

Smoliy “Uzun zamandır, Ukrayna Merkez Bankası sistematik siyasi baskı altında. Bu, başkan olarak, Ulusal Bankanın faaliyetlerini yönetme ve diğer devlet organlarıyla etkileşimde bana verilen sorumlulukları etkin bir şekilde yerine getirmeyi imkansız kılıyor. İstifa ederek, ben Ukrayna’da merkez bankasının kurumsal çerçevesini zayıflatmak için daha fazla girişime karşı da bir uyarı veriyorum” diye ekledi.

Seçimden sonra Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Merkez Bankası‘na baskı yapmayacağını ve NBU’nun başına geçmeye çalışmacağını açıkladı, ancak NBU’nun kendisi sürekli merkez bankası üzerindeki siyasi baskıdan şikayet etti.

Siyasi baskının kabul edilemezliği, Ukrayna’nın IMF ile yeni programının şartlarından biriydi.

NBU’nun bağımsızlığını desteklemek için, G7 ülkelerinin büyükelçileri tarafından bir açıklama yapıldı.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Önceki yazıyı okuyun:
koronavirüs vakaları Ukrayna bölgeler
Ukrayna koronavirüs rakamları: Günlük 889 artışla, toplam 45,887 (2 Temmuz)

Ukrayna Halk Sağlığı Merkezi’ne göre, 2 Temmuz günü sabah itibariyle yayınlanan verilere göre önceki gün içerisinde 889 laboratuvar onaylı yeni...

Kapat