“Sınırları Aşan İşbirliği” temasıyla Ukrayna-Türkiye İş Forumu 20 Aralık’ta Kiev’de

Ukrayna’da Uluslararası İş Günleri kapsamında başkent Kiev 20 Aralık 2019 Cuma günü 10:00-19:00 saatleri arasında “Ukrayna-Türkiye: Sınırları Aşan İşbirliği” sloganı ile büyük çaplı bir foruma ev sahipliği yapacak.

Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası’nın Velyka Zhytomyrska, 33 adresinde gerçekleşecek olan forumun ana organizatörü Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası olup Ukrayna-Türkiye İş Konseyi’nin Türk tarafı da organizasyonun ortağıdır.

Hem Ukrayna hem de Türk taraflarının ticaret ve ekonomik potansiyelinin arttığı bu dönemde Türk iş dünyası foruma davet edilmektedir.

Foruma öncelikli olarak aşağıdaki alanlardan girişimcilerin beklendiği belirtilmiştir:

– enerji;
– altyapı ve ulaşım;
– tarım ve gıda;
– endüstri;
– lojistik.

Bakınız: Büyükelçi Güldere: “Ukrayna’yla Serbest Ticaret Anlaşmasını Bu Yıl İmzalamak İstiyoruz”

Forum’un taslak programı, Türkiye’nin Ukrayna’daki diplomatik misyonunun, Türk şirketlerinin, Ukrayna’daki Türk şirketlerin temsillerinin, bir dizi bakanlığın, bölgesel devlet idarelerinin katılımıyla tüm taraflar için faydalı bir işbirliği sağlamaktadır.

Taslak Program

Forumun Ukraynaca taslak programını şuradan indirebilirsiniz.

DEİK tarafından Türkiye’den foruma katılma için özel bir program hazırlanmış olup, detaylar ve DEİK tarafından gönderilen metin aşağıdadır:

19 Aralık 2019, Perşembe
12:50 – 13:55 (Yerel Saat) İstanbul – Kiev Uçuşu (TK1255)
14:30 – 15:00 Havaalanı – Otel Ulaşımı
15:00 – 19:00 Otele Yerleşme – Serbest Zaman
19:30 – 21:00 Akşam Yemeği
20 Aralık 2019, Cuma
09:30 – 10:00 Otel – Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Ulaşımı
10:30 – 17:00 “Türkiye – Ukrayna: Sınırları Aşan İşbirliği” Forumu
17:30 – 18:00 Otele Transfer – Serbest Zaman
21 Aralık 2019, Cumartesi
07:30 – 08:00 Otel – Havaalanı Ulaşımı
10:40 – 13:55 (Türkiye Saati) Kiev – İstanbul Uçuşu (TK458)

 

Sayın Üyemiz,

20 Aralık 2019 tarihinde Kiev’de Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası binasında (Adres: Velyka Zhytomyrska Str. 33)  “Türkiye – Ukrayna: Sınırları Aşan İşbirliği” başlıklı İş Forumu düzenlenecek olup, bu vesileyle 19 – 21 Aralık 2019 tarihlerinde Türkiye – Ukrayna İş Konseyi tarafından Kiev’e bir heyet ziyareti yapılması planlanmaktadır.

İş Konseyi karşı ülke kuruluşu olan Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde gerçekleştirilecek olan etkinliğe T.C. Kiev Büyükelçisi Sayın Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Gennadiy Chyzhykov, Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanlığı, Ukrayna Yatırımların Teşviki Ofisi “UkraineInvest”, Ukrayna Devlet Varlık Fonu  ve diğer resmi kurum yetkililerin yanı sıra, Türkiye ve Ukrayna özel sektör temsilcilerinin katılımı öngörülmektedir.

Ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinde yeni imkanlar ve potansiyel gelişme alanları, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) süreci, Ukrayna’da özelleştirme ve toprak reformu, tarım, enerji ve altyapı başta olmakla, stratejik sektörlerde işbirliği fırsatları ve diğer konuların masaya yatırılacağı toplantı sırasında Türk ve Ukrayna firma ve kurum temsilcileri karşılıklı görüşme olanağı bulacaklardır.

Konu başlıkları ve konuşmacıların yer aldığı ayrıntılı forum programı ile ilgli çalışmalar devam etmekte olup, güncel program katılımcılarımıza bilahare iletilecek ve DEİK internet sitesinde yayınlanacaktır.

Bu çerçevede, DEİK Türkiye – Ukrayna İş Konseyi tarafından düzenlenecek olan Kiev heyet ziyaretinde yer almak isteyen üyelerimizin, 12 Aralık 2019 Perşembe günü saat 12:00’ye kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1104/13996 internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz doldurarak, kayıt yaptırmaları ve katılım ücretini (DEİK üyesi firmalar için 4.700 TL, üye olmayan firmalar için 5.900 TL) kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir.

Söz konusu ücrete İstanbul – Kiev – İstanbul uçak bileti, Kiev’de iki gecelik konaklama, şehir içi ulaşım ve diğer masraf kalemleri dahildir.

Saygılarımızla,

 

Forumda Türkiye ile Ukrayna arasındaki ikili işbirliklerini geliştirmeye dönük yeni imkânlar ve potansiyel gelişme alanları, özellikle Serbest Ticaret Anlaşması (STA) konusunda mutabakat zabtının imzalanması konusu ele alınacak. Etkinliğin formatı aynı zamanda hem Ukrayna hem de Türkiye tarafındaki şirketlerin temsilcileri arasında B2B görüşme olanağı da getirecek. Forum aynı zamanda potansiyel yatırımcılar ile Ukrayna pazarına ilgi duyan ihracatçıları da hedeflemektedir.

Forumun amacı, Ukrayna ticaret dünyasının yurtdışındaki işadamlarıyla ilişkilerini geliştirmek, Ukrayna ürün ve hizmetlerinin dış pazarlara ihraç edilmesine yardımcı olmak, Ukrayna ekonomisine yatırım çekmek, ikili işbirliğinin acil sorunlarını tartışmaktır.

Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası, mevcut yasaya göre, dünyadaki Ukrayna iş dünyasının iyi bir yere sahip olmasından sorumlu olan girişimcilerin profesyonel birliğidir.

Etkinliğe katılım bedelleri:

Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Üyeleri: 480 UAH (KDV Dahil)
Diğer katılımcılar: 660 UAH (KDV Dahil)

Daha fazla bilgi için irtibatlar : tel.: (044) 461 98 07/08,

Anna Lyubima ( [email protected] , tel.: +38 095 546 65 09),
Valeria Zabashta ([email protected], tel: +38 050 366 49 97).

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]