Ukraynalı 10 üst düzey subaya vatana ihanet suçlamasıyla yaptırım uygulanacak

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksey Danilov, Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin, üst düzey subaylar arasında yer alan 10 yetkiliye ihanet nedeniyle yaptırım kararı aldığını söyledi.

Foto: president.gov.ua

Danilov “Bugün ülkemize ihanet eden üst düzey subaylar meselesini ele aldık. Ve 10 kişinin tüm haklarından mahrum bırakılmasına karar verildi. Tüm rütbeleri alındı. Artık tek bir rütbeleri yok. Mevzuatımızın izin verdiği yaptırımlar uygulanmıştır.” dedi.

Danilov, bu yaptırımlar listesine dahil olan vatandaşları listeledi. Bunlar arasında eski İçişleri Bakanı Vitaliy Zakharçenko ve SBU eski başkanı Aleksander Yakimenko da yer alıyor.

Ayrıca Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Eski Komutanı Denis Valentinoviç Berezovskiy (eski adıyla karşı-amiral), Devlet Koruma Dairesi eski başkan yardımcısı Şaportov Stanislav Vladimiroviç ( eskiden Tümgeneral); Eski Kırım Başsavcısı Nyançur Sergey Nikolaeviç (Tümgenerali), Katovskiy Yuri Aleksandroviç (Tümgeneral), SBU eski başkanı Yakimenko Aleksander Grigorieviç (eski Tümgeneral, SBU eski başkanı), Tovskiy Vladimir Vladimiroviç (Tümgeneral), Ukrayna Güvenlik Servisi Ulusal Devletini Koruma Dairesi eski başkanı Ganzha Sergey Valentinoviç (Tümgeneral), Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Donanması Eski Birinci Komutan Yardımcısı Eliseev Sergey Stanislavoviç (General), Şakura Dmitriy Aleksandroviç (Tuğamiral),

Danilov’a göre, “Bu kişiler Ukrayna topraklarında değiller, ancak Ukrayna topraklarında mülkleri ve varlıkları var, bu da Cumhurbaşkanının devlet ödüllerinden ve madalyalarından mahrum bırakılmasına ilişkin bir kararname imzaladıktan sonra, yasanın izin verdiği azami yaptırımlar uygulanacak.“.

Çifte vatandaşlık kontrolü

Bakanlar Kurulu’na Ukraynalıların çifte vatandaşlık için kontrol edilmesine ilişkin bir yasa tasarısı hazırlaması talimatı verildi. Danilov’un açıkladığığına göre, devlet görev alacak kişilerin Ukrayna dışında herhangi bir vatandaşlığa sahip olup olmadığını bilmelidir.

Danilov “Bir kişinin bir milletvekili, bir bakan olma, yerel yönetim organlarında çalışma arzusu varsa, bunun bir Ukrayna vatandaşı olduğunu bilmeliyiz. Başka bir vatandaşlığı varsa, bundan vazgeçmek zorunda kalacak.” dedim.

Bakanlar Kurulu’nun ilgili yasa tasarısını geliştirmek için 2 ayı bulunmaktadır.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]