Ukrayna’da elektrikli araçlara olan talep % 37 arttı. En çok talep gören modeller.

Ukravtoprom derneği, bu yılın ilk 10 ayında Ukraynalıların 6,247 elektrikli araç satın alıp kaydettiğini belirtti.

Bunun 5,789 adedi binek, 458 adeti ise ticari elektrik araç oldu. Böylece, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, Ukrayna’daki elektrikli otomobillere olan talep % 37 arttı. Aynı dönemde ticari elektrikli araçlara talep ise neredeyse iki katına çıktı.

Elektrikli ticari araç pazarı, esas olarak, payı % 96 olan ithal ikinci elden dolayı büyümeye devam ediyor. Ticari elektrikli araçlarda yalnızca iki modelin ağırlığı bulunmaktadır. Renault Kangoo ZE modeli 420 adet (403 kullanılmış ve 17 yeni) ile Nissan e-NV200 modeli 21 adet (20 kullanılmış ve 1 yeni).

Bakınız: Ukrayna’da Elektrikli Otomobillere Olan Talep % 71 Arttı

İkinci el otomobiller de elektrikli otomobil pazarına hükmediyor. Yılın başından beri kayıtlı 5,789 otomobilden yalnızca 498’i yeni.

Ukrayna’nın en popüler elektrikli otomobili ise Nissan Leaf. Ocak-Ekim ayları arasında bu modelden 2,763 adet araç kaydedildi. İkinci sırada Tesla Model S, bu model elektrikli araçlar yılın başından itibaren 489 sürücü tarafından seçildi. Ayrıca sıfır emisyonlu en popüler beş otomobil arasında: BMW i3 297 adet; Volkswagen e-Golf 279 adet ve FIAT 500e 253 adettir.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Medyaya göre Putin Zelenskiy’nin politikalarını sabote etti

Kremlin, Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin izlediği politikaları sabote etmenin bir yolunu buldu. İlk olarak, Ukrayna cumhurbaşkanı kısıtlandı, savaş esirlerinin serbest bırakılması

Kapat