Ali Bulut: ‘Türk girişimcileri Ukrayna’ya davet ediyorum’

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre Türkiye’deki girişimciler için Ukrayna’da tarım sektöründe çok fazla fırsat bulunmaktadır.

% 73 oranla cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Vladimir Zelenskiy ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye yapmıştı.

Sovyetler Birliği’nin “Ekmek Sepeti” olarak nitelediği Ukrayna’nın tarım topraklarının büyüklüğü 42 milyon hektar. Yani toplam yüzölçümünün yüzde 70’i. Türkiye’de ekilebilir arazinin 23 milyon hektar olduğunu düşünürsek neredeyse iki katı büyüklükte. Dünyanın en verimli toprağı olan kara toprağın (çernozyum) yüzde 33’ü Ukrayna’da. 28 milyon hektarlık bu arazinin büyüklüğü Britanya Adası’ndan büyük.

Ukrayna’nın tahıl rekoltesi 65 milyon ton. Eğer ABD’de uygulanan tarım teknolojisi Ukrayna’da yapılabilseydi rakam 110 milyon ton olurdu. Demek ki oldukça yüksek bir potansiyel var. İşte bu potansiyelle birlikte var olanları da değerlendiren Türk girişimcilerin sayısı artıyor. İrili-ufaklı onlarca Türk girişimci Ukrayna’nın toprağına bereket katıyor.

Onlardan biri de aynı zamanda Türk-Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkan Vekili olan Ali Bulut. 2009’da Ukrayna’nın Herson ve Zaporoje bölgelerindeki devletten 37 bin dönüm arazi kiralayan Bulut, “10 yıldır ağırlıklı olarak soya, ayçekirdeği, kanola, hardal başta olmak üzere yağlı tohumlar ve buğday, arpa, mısır, kişniş, nohut, mercimek, sorgum gibi diğer tahılların üretimini de yapıyorum” diyor. Ürünlerini iç piyasada Cargill, Nibulon gibi sektörün önde gelen firmalarına satan Bulut, niş ürünlerde de Uzakdoğu’ya konteyner bazlı ihracatta gerçekleştiriyor.

Tarım ürünleri ve mamulleri ihracatından elde edilen 14 milyar dolar gelir ile tarım sektörü ülkenin dış ticaret açığının kapatılmasında ve ödemeler dengesinin korunmasında en önemli kaynak. Bu fırsatın Türkler için de cazip gelmeye başladığını dile getiren Ali Bulut, “Dünya nüfusu hızla artıyor. Özellikle Çin, Suudi Arabistan, ABD, Hindistan, İran, AB ülkelerinden devlet ve özel sektör firmaları Ukrayna’da yeni yatırımlar yapmak için araştırma içindeler. AB ülkeleri Ukrayna’ya verdikleri krediler karşılığında birkaç yıl içerisinde özelleştirilecek tarım arazilerini hedeflemiş durumdalar. Türk firmalarının Ukrayna tarım sektöründe şu ana kadar yeterli yatırımı yaptıklarını, ilgi gösterdiklerini söylemem mümkün değil. 40 civarında Türk firmasının Ukrayna genelinde toplamda 25-30 bin hektar arazide tarım faaliyetlerini sürdürüyor” diyor.

ABD’de bugün 2 milyon tarım işletmesi var. Ukrayna’da ise şimdilik sadece 40 bin. Ali Bulut, “Mikro tarımda Türk çiftçisi çok başarılı ve çalışkan. Belli bir miktar riske atılabilir sermayesi olan küçük ve orta büyüklükteki çiftçilerimizi de küçük arazilerde özellikle sebze, meyve tarımı ve seracılıkta güney Ukrayna’ya davet ediyorum” diyor.

Kaynak: https://www.dunya.com/ekonomi/ukraynanin-topragina-turk-bereketi-haberi-451602

 

 

Caner Cangül

Endüstri Mühendisi. Internet teknolojileri ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin teknik sorumluluğu ve yönetimi yanında editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. 8 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]