Ukrayna’da 25’ten fazla kişi buz kırılması sonucu boğuldu

Devlet Acil Durumlar Servisi’nin basın servisi raporlarına göre 2021’in başından bu yana Ukrayna’da 25’ten fazla kişi göl ve nehirlerde üzerinde bulundukları buzun kırılması sonucu boğuldu.

Kurtarma ekipleri Ukraynalıları ince buz üzerine çıkmama konusunda uyarılarda bulundu. Yayınlanan mesajda 2021’in başından bu yana, Ukrayna’nın su kütlelerinde 25’ten fazla kişi öldü.” denildi.

Devlet Acil Durum Komitesi çalışanları, buz üzerine yalnızca istikrarlı soğuk havalarda çıkılabileceğini hatırlatarak. kalınlığı ve kuvveti bilinmeyen buzun üzerine çıkmanın yasak olduğunu belirtti. Ayrıca, dik bir kıyıdan, güç ve kalınlık açısından test edilmemiş buz üzerinde yokuş aşağı inmek, tek bir yerde büyük gruplar halinde buz üzerinde toplanmak, su kütlelerinin yakınında alkol almanın yasak olduğunu belirtti.

Acil bir durumda, 101 numaralı telefondan kurtarma ekiplerine ulaşılabilir.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]