Türkiye ile Ukrayna Arasında İkili Havacılık Anlaşması İmzalandı

Türkiye ve Ukrayna arasında 20 Şubat 2020 tarihinde iki ülke arasındaki sivil havacılık ilişkilerini geliştirmek amacı ile sivil havacılık müzakereleri gerçekleştirilmiştir.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Sayın Bahri KESİCİ ve Ukrayna Sivil Havacılık Otoritesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Vekili Sayın Sergii KORSHUK başkanlığında Ankara’da gerçekleştirilen görüşmelerde havayolu taşıyıcılarımızın süregelen frekans artışı talepleri ele alınmıştır.

Toplantı sonrasında imzalanan Mutabakat Zaptı ile frekans hakları İstanbul-Lviv 15’ten 28’e, İstanbul-Kherson 10’dan 21’e, İstanbul-Zaporizhya 14’ten 21’e, İstanbul-Vinnytsia 10’dan 14’e, İstanbul-Kharkiv 14’ten 28’e, İstanbul-Nikolayev 7’den 14’e, Istanbul-Ivano-Frankivsk 7’den 14’e, Dalaman-Kiev 7’den 10’a çıkarılmıştır. Frekans artışının yanı sıra Adana yeni uçuş noktası olarak eklenmiştir. Adana’dan Ukrayna’daki tüm tarifeli sefer noktalarına 7’şer frekans kazanım elde edilmiştir. Buna ilaveten, görüşmelerde frekans hakkı 28 olan İstanbul-Odessa sınırsız olmuştur.

Müzakereler neticesinde 164 yeni frekans hakkı ve 1 uçuş noktası elde edilmiştir.

Kaynak: shgm.gov.tr

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]