Ukrayna Parlamentosu, İngiltere ile serbest ticaret anlaşmasını onayladı

Ukrayna Parlamentosu Verkhovna Rada, Ukrayna ile Büyük Britanya Birleşik Krallığı ve Kuzey İrlanda arasındaki Siyasi İşbirliği, Serbest Ticaret ve Stratejik Ortaklık Anlaşmasını onayladı. Toplam 303 milletvekili 0083 numaralı tasarının kabulü lehinde oy kullandı.

Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba‘ya göre kabul edilen yasa tasarısı sayesinde, Ukraynalı firmaların İngiltere pazarına girişini kolaylaştıracak olan ülkeler arasında serbest ticaret için optimal koşullar yaratılacak.

Kürsüden konuşan bakan, “Bu anlaşma sayesinde, siyasi ortaklığı güçlendirecek, Rusya’nın devletimize yönelik saldırganlığına karşı koymada İngiltere ile stratejik bir ortaklığa dönüştüreceğiz. Londra ile Kiev arasında önemli uluslararası konumların düzenli alışverişini ve koordinasyonunu sağlayacak yeni bir ilişki biçimi başlatacağız.” dedi.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı ve Ukrayna Ticaret Temsilcisi Taras Kaçka Facebook’ta yazdığı mesajda İngiliz Parlamentosu da anlaşmayı onaylayarak sürecini tamamladı ve 1 Ocak tarihinde yürürlüğe girmesi gerekmektedir.

Kaçka “Anlaşma, endüstriyel ürünler üzerindeki vergilerin tamamen ortadan kalkmasını şart koşuyor. Gübreler, elektronik cihazlar ve otomobiller için küçük istisnalar var ve önümüzdeki iki yıl içinde % 1-2’den fazla olmayan bir vergiye tabi olabilir (ancak zorunlu değildir). Ve 2023’ten itibaren, endüstriyel ürünler üzerindeki vergiler hiç olmayacak.” şeklinde yazdı.

Kaçka, anlaşmanın onaylanması sayesinde İngiltere’nin şu anda Ukrayna’ya uygulanan anti-damping ve koruyucu tedbirler konusunda daha esnek olabileceğini kaydetti. Bu özellikle metalürjik ürünler için geçerlidir.

“Tarımda, elbette, aynı düzeyde liberalleşmeye ulaşmak o kadar kolay değil. Yine de, tarife kotasına tabi olmayan tüm tarım malları vergiye tabi olmayacak.” şeklinde belirtti.

Kaçka, diğer tarım ürünleri açısından kotaların, hacmin en az % 13’ü kadar olacağını söyledi ve bu AB ile Ortaklık ve Serbest Ticaret Anlaşması’nda belirlendi. Kaçka, “Her iki taraf da İngiltere’deki Ukrayna ürünlerine olan talebin daha büyük olacağını anlıyor. Bu nedenle, 2022’de bu rakamları yukarı doğru veya tarife kotalarının tamamen kaldırılıncaya kadar güncelleyeceğiz.” dedi.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]