Odessa havaalanında 200 dolar rüşvet vermeye çalıştı. 3 yıl deport yedi.

Odessa havaalanında Ukrayna’ya geliş sebebini açıklayamayan 38 yaşındaki bir Türk vatandaşı sınır muhafızlarına giriş yapmak için 200 dolar rüşvet teklifinde bulundu. Bunun sonucunda 3 yıl Ukrayna’ya giriş yasağı aldı.

Odessa havaalanında 200 dolar rüşvet vermeye çalıştı. 3 yıl deport yedi.

İstanbul’dan uçakla Odessa’ya gelen 38 yaşındaki Türk vatandaşı Ukrayna topraklarında kalış amacını sınır muhafızlarına teyit edemedi, bu yüzden sınırı geçmesi reddedildi. Bu durumdan memnun olmayan kişi görevlinin fikrini değiştirmek maksatlı olarak 200 dolar rüşvet vermeye çalıştı. Buna cevaben, yabancının teklifi reddedildi ve üç yıl boyunca Ukrayna’ya girmesi yasaklandı.

Ceza Kanunu’nun 369. Maddesi kapsamındaki mevcut ihlal işaretlerine göre (bir görevliye rüşvet teklif, vaat veya yasadışı menfaat), Devlet Sınır Muhafız Servisi yılın başından bu yana yaklaşık 400 rüşvet vakası kaydetti.

Sınır servisi geziyi sorunsuz hale getirmek için ziyaretçiilerin Ukrayna’nın mevcut mevzuatını takip etmelerini tavsiye etti.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]