Ukraynalıların neredeyse yarısı kendi arazisine sahip

Demokratik Girişimler Vakfı yöneticisi Irina Bekeşkina’nın bir anket sonucundan hareketle ortaya koyduğu verilere göre 2019 yılında, Ukraynalıların % 45’i arazide bir paya ya da araziye sahip. 2011 yılına göre bu oran % 8 artış göstermiştir.

Rbc.ua’nın verdiği haberde Bekeşkina’nın belirttiğine göre, mülkün altındaki topraklar, aynı zamanda yazlık evler anlamına da gelmektedir.

Ankete katılanların % 35’i resmen tescilli araziye sahipken, ancak % 10’unun resmi tescili yoktur. Kırsal ve köy yerleşimlerinde bu oran % 70 iken, şehirde % 44’tür.

Ankete göre, payı veya arazisi olanlar arasında, % 51’i arazilerini kiraya verirken bu oranın 40’ı resmi, 11’i gayriresmi olarak kiraya verdiğini söylemiştir. Arazi sahiplerinin % 38’i ailelerinin ihtiyaçları için arazi üzerinde ürün yetiştiriyor. Aslında, arazi sahiplerinin sadece % 10’u pazar çiftçiliğiyle, yani satılık ürün yetiştiriciliği ile uğraşıyor. % 8.5 oranında toprak boş ve ekilmemiş.

Ayrıca bakınız: Zelenskiy’den Parlamento’ya: 1 Aralık’a kadar arazi satışında moratoryumu kaldırın

Anket, Rusya’nın işgal ettiği bölgeler hariç, Ukrayna genelinde 13 ile 20 Haziran 2019 tarihleri arasında Ukrayna genelinde Razumkov Center ile birlikte Demokratik Girişimler Vakfı tarafından yürütülmüştür. Teorik örnekleme hatası % 2,3’ü geçmemektedir.

Demokratik İnisiyatifler Vakfı tarafından yapılan başka bir araştırmaya göre, arazi satışına ilişkin bir moratoryum kaldırılırsa , sahiplerin % 7’si derhal arsa paylarını satacaklarını söylemiştir.

KIIS araştırmasına göre, Ekim – Kasım 2018’de yapılan Razumkov Center ve Sosyolojik Araştırmalar Grubu “Ratings” nin Ukrayna vatandaşlarının çoğunluğu (% 72) tarım arazilerinin alım satımına karşı çıktığını ve sadece % 13’ünün toprak pazarının açılmasını desteklediğini hatırlattı.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]