Ukrayna Vergi Dairesi kayıtdışı istihdamı azaltmak için teftişlere başlıyor

COVID -19 koronavirüsün yayılmasıyla ilişkili karantina önlemleri ve teftişlerdeki moratoryum nedeniyle, bazı ticari kuruluşlar resmi olarak çalışan istihdam etmeme yoluna gitmesi üzerine Ukrayna Devlet Vergi Dairesi bir açıklama ile 1 Eylül’den itibaren sıkılaştırılmış teftişlere başlayacağını duyurmuştur.

Ukrayna Devlet Vergi Dairesi bilgilendirme kampanyası üç hafta sürecek ve 1 Eylül’den itibaren denetim makamlarının kayıt dışı çalışma ilişkilerini tespit etmek için teftiş çalışmalarına başlaması planlanıyor.

Hangi alanlar dikkatlice kontrol edilecek:

  • Tarımsal işletmeler;
  • İnşaat;
  • Ticaret;
  • Yemek servisi;
  • Otel ve restoranlar.

İşletmelere, bir çalışanın zorunlu devlet sosyal sigortasına kaydı ve kayıt oldukları yerde vergi müfettişliklerine çalışmaya kabul edildiğine dair bir bildirim gönderme yükümlülüğü hatırlatıldı. Bu bildirim, çalışan, imzalanan iş sözleşmesi kapsamında işe başlamadan önce gönderilmelidir.

Bildirim aşağıdaki şekillerde gönderilebilir:

  • Sorumlu kişilerin e-imzasını kullanarak e-iletişim yoluyla;
  • Elektronik bir kopya ile kağıt üzerinde;
  • İş sözleşmesi beş kişiden fazla olmamak üzere imzalanmışsa kağıt üzerinde.

Çalışanların emeğinin iş kanunu ve vergi mevzuatına aykırı olarak kullanılmasının idari veya disiplin sorumluluğu bulunduğu da hatırlatıldı. Vergi müfettişlikleri işçi çalıştırma bildiriminin sunulmaması durumunda, bir asgari ücret tutarında para cezası verebilmektedir.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Önceki yazıyı okuyun:
Koronavirüs Covid-19 Ukrayna
Ukrayna koronavirüs rakamları: Günlük 1,464 artışla, toplam 92,820 (17 Ağustos)

Ukrayna Halk Sağlığı Merkezi’ne göre, 17 Ağustos günü sabah itibariyle yayınlanan verilere göre önceki gün içerisinde 1,637 laboratuvar onaylı yeni...

Kapat