Mahkeme, SkyUp’ın Kiev-İstanbul güzergahına uçuş düzenleme kararını iptal etti

Kiev Bölge İdare Mahkemesi “Wind Rose” davasında, SkyUp’a Kiev’den İstanbul’a uçma hakkı veren Devlet Havacılık Teşkilatı’nın kararını iptal etti.

Aynı zamanda mahkeme, düzenleyicinin kararını bozarak, Wind Rose’u 12 aydır kotayı kullanmadığı için bu hatta uçma hakkından mahrum etti.

Havayolu şirketi, yıl boyunca Kiev-İstanbul hattında uçma hakkı konusundaki anlaşmazlığın Atlasjet Ukrayna tarafından yönetilmesi nedeniyle uçuşların olmadığını savundu.

Wind Rose, bu nedenle İstanbul’a uçma ihtimaline ilişkin hukuki belirsizlik olduğunu söyledi.

Şu anda mahkemenin kararı yasal olarak yürürlüğe henüz girmeyip, taraflar temyiz aşamasında buna itiraz edebilirler.

SkyUp CEO’su Dmitriy Seroukov Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığı görüşmede duruma ilişkin yorumunda “Devlet, vatandaşların hareketliliğini artırmaya ve ekonomiyi geliştirmeye izin veriyor. Slotları olan ancak kullanmayan bir şirket, devletin ve Ukrayna vatandaşlarının çıkarlarını ihlal ediyor. SkyUp frekanslarının onları tutmak için değil, uçmak için gerekli olduğunu söyledi.” dedi.

Artık her iki ülkenin de Kiev-İstanbul hattında bulunan havayolları haftada 24 sefer gerçekleştirebiliyor. Ukrayna’da UIA’ya 21, SkyUp’a üç frekans verildi. İlki haftada yedi uçuş yapıyor, ikincisi ise üç.

Azur Air Ukraine de hatta erişim için başvurdu, ancak havayolların talebi ücretsiz kota olmaması nedeniyle reddedildi.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]