Zelenskiy’nin Ekibi Yerel Yönetim Sayısının 100’e Düşürülmesini İstiyor

Taslak idari reformunda bölgelerin genişletilmesi ve yerel yönetim idarelerinin valilikler tarafından değiştirilmesini öngörüyor.

Halkın Hizmetkarı Partisi yöneticisi Alexander Kornienko LB.ua sitesinde yayınlana röportajında Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ekibinde ademi merkeziyetçilik ve yerel özyönetim meselelerini ele alan grup, bölgelerin birleştirilerek sayısının azaltılması yoluyla idari reformu öneriyor.

Kornienko “Reform, yerel yönetimlerin güçlerinin genişlemesini ve buna bağlı olarak merkezi devlet idareleri gibi unsurların rolünün azaltılmasını, bunun yerine sadece yerel belediye meclis kararlarının yasallığını izleyecek şekilde değiştirilmesini gerektiriyor. Bu modelde, güçlendirilmiş ilçe düzeyine çok ihtiyaç duyulmadı, bu nedenle yerel yöneticilerin görev alanlarının genişlemesi sözkonusu.”dedi.

Ayrıca bakınız: Zelenskiy’nin Ekibi Kliçko’nun Değiştirilmesini İstiyor

Reform sonucunda halihazırda 490 olan yerel yönetim sayısı 100’e düşürülmek isteniyor. Bunun için bir Anayasa değişikliği gerekli olup, Ukrayna meclisindeki 300 üyeden kabul alması gerektiğinin altı çizildi.

Caner Cangül

Endüstri Mühendisi. Internet teknolojileri ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin teknik sorumluluğu ve yönetimi yanında editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. 8 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]