Zelenskiy, Ukrayna’nın NATO’ya katılması için gerekli yasayı imzaladı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna Parlamentosu Verkhovna Rada’nın 17 Eylül 2020’de kabul ettiği “İstihbarat Üzerine” başlıklı yasayı imzaladı.

Zelenskiy Nato

Cumhurbaşkanlığı’nın basın servisi tarafından bildirildiğine göre Zelenskiy “Bu yasa yalnızca istihbarat için yeni fırsatlar değil, aynı zamanda istihbaratın stratejik ve operasyonel bileşenlerinin önemli ölçüde güçlendirilmesini, analitik çalışmanın iyileştirilmesini ve alınan bilgilerin kalitesinin önemli ölçüde güçlendirilmesini sağlayan, devlet için büyük bir sorumluluktur.” dedi.

İstihbarat Kanunu, Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonu için ihtiyaç duyulan en önemli adımlardan biridir.

Yasa, AB ve NATO ülkelerindeki istihbarat teşkilatlarının faaliyetlerini düzenleme tecrübesi dikkate alınarak geliştirilmiştir.

Yasa, istihbaratın işleyişine ilişkin yasal ve örgütsel çerçeveyi, istihbarat görevlilerinin yasal statüsünü ve sosyal garantilerini ve istihbarat üzerinde kontrollerin uygulama prosedürünü tanımlamaktadır.

Yasanın hükümlerine göre, Ukrayna’daki istihbarat teşkilatları Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın istihbarat teşkilatı, Ukrayna Dış İstihbarat Teşkilatı ve Devlet Sınır Teşkilatı istihbarat teşkilatıdır.

Başlıca görevleri, istihbarat bilgilerinin zamanında sağlanması, Ukrayna’nın ulusal çıkarlarının gerçekleştirilmesine yardımcı olmak ve kanunla belirlenen alanlarda ulusal güvenliğe yönelik dış tehditlere karşı koymaktır.

İstihbarat teşkilatlarının genel liderliği Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından yürütülmektedir ve doğrudan liderlik, Cumhurbaşkanı tarafından atanan ve görevden alınabilecek başkanları tarafından yapılmaktadır.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]