Zelenskiy dünya sahnesinde kesinlikle eşit bir oyuncu, Türkiye Ukrayna’nın stratejik ortağıdır.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından dün akşam saatlerinde yayınlanan bir makalede cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’nin dünya sahnesinde eşit bir oyuncu olduğu, Türkiye’nin de diğer dört ülke ile birlikte Ukrayna’nın stratejik ortağı olduğu belirtildi.

Uluslararası ilişkilerden sorumlu Ukrayna cumhurbaşkanı yardımcısı Igor Jovkva bituk.media ile yaptığı bir röportajda Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy‘nin, devletin dış politikasının geliştirilmesi ve uygulanmasının baş mimarı olduğunu, dış politika alanında Ukrayna için zor bir yıl olmasına rağmen, devlet başkanı görev süresinin başından bu yana kriz zamanlarında ihtiyaç duyulan liderlik özelliklerini gösterdiğini ve göstermeye devam ettiğini belirtmiştir.

İgor Jovkva “Bu yıl öyle oldu ki, ne yazık ki, dış politikada Ukrayna ile ilgili sürekli kriz ortaya çıkmıştır. Bence bu zor zamanlarda Başkan uygun bir dış politika geliştirerek mükemmel bir şekilde başa çıktı. Vladimir Zelenskiy dünya sahnesinde kesinlikle eşit bir oyuncu.” dedi.

Jovkva’ya göre, Vladimir Zelenskiy‘nin cumhurbaşkanlığı döneminin başından itibaren, birçok yabancı devlet temsilcisi Ukrayna Cumhurbaşkanı’na büyük ilgi gösterdi. Bu nedenle, zirvelerde Zelenskiy 20 toplantı gerçekleştirdi. Programlar çok yoğun geçti.

“Bu iletişim arzusu şimdi bile ortadan kalkmadı. İlgi azalmadı, aksine arttı.” dedi.

Igor Jovkva, uluslararası diplomaside Vladimir Zelenskiy’nin mizahının güçlü bir aracı haline geldiğini de vurguladı.

“Bu diplomaside değerli bir şey. Bu, herkes için ortak olmayan bir şeydir – hem profesyonel diplomatlar hem de diğer ülkelerin başkanları. Fakat bu, başkanımızın sahip olduğu silah. Çok sık ve ustaca kullanıyor.” dedi.

İgor Jovkva, görev döneminde, diplomatik temsilcilerin büyük bir kısmının dönüşüme girdiğini ve Ukrayna büyükelçilerinin atandığını veya değiştirildiğini vurguladı. Vladimir Zelenskiy diplomat değişimlerinde, diplomatın özgeçmişini dikkatlice inceler ve ayrıca onunla kişisel olarak da görüşür.

Devlet Başkanı Ofisi Başkan Yardımcısı “Cumhurbaşkanı belli gereklilik gördüğünde, diplomat ile görüştüğünde daha doğru karar veriyor. Ve sonrasında, büyükelçi ev sahibi ülkede daha sorumlu bir şekilde çalışıyor,.”dedi .

Ona göre, şu anda Ukrayna’nın stratejik ortakları arasında Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, Polonya ve Türkiye bulunmaktadır. Igor Jovkva ayrıca Büyük Britanya ve Kanada ile sıcak ilişkilerden de bahsetti. Aynı zamanda, diğer devletlerle ilişkiler kurmanın temel önceliğinin Ukrayna’nın ulusal çıkarlarını korumak olduğunu kaydetti.

“Stratejik ortak, bazen zor zamanlarda yardım etmeye hazır bir ülkedir. Ve, önemlisi, bazen, ulusal çıkarlarınızı anlayarak, politikamı buna göre ayarlamaya hazırım demektir.” diye ekledi.

Aynı zamanda, Ukrayna’nın Asya’ya bakışının uluslararası ilişkilerin geliştirilmesindeki önceliklerden biri olarak görüyor, dedi. Bunlar arasında Japonya, Çin ve Hindistan ile işbirliğinin derinleştirilmesi yer alıyor.

Jovkva “Asya çok önemlidir. Ve Başkan’ın faaliyetlerinin değerlendirmesi hakkında konuşursak, koronavirüs koşullarındaki seyahat yasakları kalktığında, elbette Başkanın Asya turunu planlayacağız. İlişkilerini güçlendirmemiz gereken birkaç ülkeyi ziyaret etmesi gerekmektedir.” açıklamasında bulundu.

Ayrıca, tarım sektörü, altyapı ve yenilenebilir enerjinin Ukrayna’da yabancı yatırımcıların en çok ilgi duyduğu alanlar olduğunu da kaydetti.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]