Yolları Onarmak ve Yeniden Yapmak İçin 2 Milyar Dolar Yatırım

Ukrayna’da karayolu altyapısı üzerine yapılan bir toplantı sırasında Cumhurbaşkanlığı Başkan Yardımcısı Aleksey Gonçaruk tarafından açıklandığına göre Başkanlık Ofisi, yol fonu bütçesini ikiye katlama fırsatı bulduğunu söyledi. Ayrıca, yolların yapımı ve onarımına 2 milyar dolar yatırım yapılacak.

Gonçaruk’a göre, Ukrayna bütçeye tüketim vergisi ödemeyen kaçak akaryakıt satıcılarıyla mücadelenin sonucunda yaklaşık 1 milyar dolar katkı sağlayacak.

Gonçaruk “Uluslararası finans kuruluşlarının temsilcileri ile görüştük ve Ukrayna tarafının yükümlülüklerini yerine getirmesi koşuluyla, daha aktif bir şekilde çalışmaya istekli olduklarını açıkladılar.“ dedi.

Toplantıda, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy karayollarının kalitesinin iyileştirilmesine ilişkin bir kararname imzaladı; Zelenskiy, en kısa zamanda Ukravtodor’un reformu için de çağrıda bulundu.

Zelenskiy “Reform yaparken (Ukravtodor için) hem para, hem de zaman kaybedeceğimizden korkuyorum. Belki yakın gelecekte bir plan yapıp önde gelen batılı şirketlere öncelikli yolların inşasını veririz, aynı süreçte de reform yaparız.” dedi.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]