Yaklaşanı Öldüren Çernobil’in Radyoaktif Kalıntısı: Elephant’s Foot

The Elephant’s Foot (Fil Ayağı), 1986’da meydana gelen Çernobil Faciası’ndan geriye kalan bir corium kütlesi. Dünya üzerindeki en toksik şeylerden biri olan bu radyoaktif kalıntı hala tehlikeli.

The elephant’s foot (fil ayağı), Çernobil’de bulunan nükleer enerji santralinin 4. reaktöründe meydana gelen patlamayla ortaya çıkan ve reaktörün derinliklerine doğru yayılan, radyoaktif atıklardan ve felaket sırasında ortaya çıkan ısı ile birlikte eriyen materyalden oluşan yığınlara verilen isimdir. Görüntüsü sebebiyle fil ayağına benzediğinden bu ismi vermişler.

Bu yığının yanında 30 saniye kadar kaldığınızda baş dönmesi ve yorgunluk hissi oluşmaya başlıyor, 2 dakikanın ardından iç kanama baş gösteriyor, 5 dakika ve daha fazla maruz kalırsanız da birkaç gün içinde ölüyorsunuz. Dolayısıyla insanın bu tür bir güç karşısında tamamen çaresiz kalıyor.

Asıl tehlike, the elephant’s foot denilen yığının gittikçe reaktörün temeline zarar vermesi ve içten içe onu yutması. Reaktörün altından geçen su kanalları bulunuyor ve oldukça radyoaktif olan bu materyalin su ile teması inanılmaz patlamalar ve yeni facialar yaratabilir. Uzmanlar şimdilik reaktörün üstünü kapatarak etrafa yayılan radyasyonu azaltadursun, daha büyük bir felaket kapıda bekliyor. Üstelik yeraltı sularının kirlenmesi riski henüz kapsam dahilinde bile değil.

Kaynak: eksisozluk.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]