Ukrayna’yı gelecek yıl bir finans krizi mi bekliyor?

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oleg Çuriy ile Segodnya sitesinde yapılan bir röportajda ifade edildiğine göre Ukrayna’da döviz kuru dalgalı, grivna devalüe olabilir ve aynı zamanda piyasanın arz ve talebine göre güçlendirilebilir.

Çuriy “Ukrayna birkaç büyük kriz yaşadı ve bu insanların algısını etkiliyor. Ancak bu krizler öncelikle tutarsız ekonomi politikaları ile ilgiliydi. Dolayısıyla, son kriz sırasında savaş önemli bir faktördü, ancak ülkenin gelişmemesi de önemli bir faktör olarak duruyordu. Ekonomide büyük çarpıtmalar vardı: sabit bir oran, büyük bir bütçe açığı, enerji sektöründeki ödemeler dengesi ile ilgili sorunlar.” dedi.

Ona göre, bugün büyük bir bütçe açığı yok, düşük enflasyonla devam ediliyor, bankacılık sistemi artık sağlıklı ve ekonomi büyüyor.

NBU başkanı “Tabii ki, yabancı yatırımın giriş ve çıkışında döviz piyasasını etkileyebilecek riskleri var. Ancak bu doğal bir süreçtir. Tüm gelişmekte olan ülkeler böyle çalışır. Daha derinlemesine analiz edelim: yabancılar kısa vadeli spekülasyon için gelmediler. Bugün, kendi portföylerinde devlet tahvillerinin kısa vadeli olanları ve 2020 yılı içinde bitenleri sadece % 15, kalanını tamamen 6 yıla kadar uzayan orta ve uzun vadeli portföy yatırımları oluşturmaktadır. ” şeklinde vurguladı.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]