Ukrayna’ya girişte yeni kısıtlamalar 5 Ağustos’ta devreye girecek

Bakanlar Kurulu, yabancıların ve vatandaşların Ukrayna’ya girişine ilişkin kuralların sıkılaştırılmasına ilişkin kararnameyi yayınladı. Yapılan yeniliklere göre koronavirüs aşısı olmayan kişilerin kendilerini izole etmeleri ve ek PCR testi yaptırmaları istenecek.

Ukrayna'ya girişte yeni kısıtlamalar 5 Ağustos'ta devreye girecek

Bakanlar Kurulu’nun web sitesinde 28 Temmuz’da yayınlanan kararlar, yayının 7 gün sonrasında yürürlüğe girecektir. Yani 5 Ağustos itibariyle Ukrayna’ya girişlerde gerek Ukrayna vatandaşları, gerek diğer ülke vatandaşları yeni kurallara tabi olacaktır.

Ukrayna sınırını geçmek için yeni kurallar:

  • Yabancıların kendi adına bir koronavirüs sigorta poliçesi, tam aşı sürecini doğrulayan bir belge (DSÖ tarafından acil kullanım onayı verilmiş aşılardan olmalı) veya COVID-19 için negatif bir test sonucu olması gerekmektedir. Eğer tam aşı sertifikası yoksa ve test sonucu ile ülkeye giriyorsa “Evde Kal” uygulamasını yüklemesi istenecek ve ülkeye giriş yaptıktan sonra 72 saat içinde hastalık tespit testi yaptırabilecek. Aksi durumda 72 saat sonra 14 günlük karantina süreci otomatik olarak başlayacaktır.
  • 18 yaşın üzerindeki Ukrayna vatandaşları, tam aşılama sürecini onaylayan bir belgeleri veya ilk aşıyı olduklarına dair 063-O belgesi varsa, sınırdan engelsiz geçiş hakkına sahip olacaklar; yoksa yukarıda yabancılar için geçerli “Evde Kal” uygulaması kurması istenecek.
  • Ukrayna’da oturma izni olan yabancılar da, aşılamanın tam seyrini onaylayan bir belgeleri varsa, sınırı serbestçe geçebilirler. Aksi takdirde, “Evde Kal” uygulamasını da yüklemeleri ve giriş sonrasındaki 72 saat içinde bir COVID testi yapmaları gerekecek;
  • Son iki hafta içinde bir haftadan fazla Rusya ve Hindistan’da bulunan tüm aşılı kişilerin, erken fesih hakkı olmaksızın 14 günlük kendi kendine izolasyona uymaları gerekmektedir.

Önemli! “Evde Kal” uygulaması, sınırı geçtikten sonraki ilk 72 saat boyunca hareketi kontrol etmez veya kısıtlamaz. Uygulama, üçüncü günden itibaren test yaptırılmazsa veya test sonucu pozitif çıkarsa kendi kendine izolasyonu izleyecektir.

ukrhaber.com

Ukrayna, ülkeye giriş kurallarını yeniden sıkılaştırıyor, yabancılardan ek test istenecek

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]