Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri sıralandı. Kiev Politeknik ilk sırada.

Uluslararası Projeler Merkezi “Euro Education” tarafından Ukrayna’daki yükseköğretim kurumlarının derecelendirilmesi, altısı uluslararası olmak üzere 10 kriterle değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucuna göre en iyi üniversite Igor Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü oldu. 

Euro-eğitim web sitesinde yayınlanan değerlendirme sonuçlarında, uzmanlar, kurumları altısı uluslararası olan 10 kritere göre değerlendirdi. Uzmanlar tarafından “Uluslararası IREG Konferansı ve ikinci IREG toplantısının katılımcıları tarafından onaylanan Berlin İlkeleri ile özetlenen, üniversitelerin gelişimindeki mevcut eğilimler dikkate alındı.” denildi.

Ukrayna’nın en iyi 10 üniversitesi:

  1. Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi “Igor Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü”;
  2. Kiev Taras Şevçenko Ulusal Üniversitesi;
  3. Sumi Devlet Üniversitesi;
  4. Ulusal Teknik Üniversitesi “Harkov Politeknik Enstitüsü”;
  5. Ulusal Üniversite “Lviv Politeknik”;
  6. V.N. Karazin adını taşıyan Harkov Ulusal Üniversitesi;
  7. Ulusal Üniversite “Kiev-Mohila Akademisi”;
  8. Ivan Franko’nun adını taşıyan Lviv Ulusal Üniversitesi;
  9. Harkov Ulusal Radyo Elektroniği Üniversitesi;
  10. Vinnitsa Ulusal Teknik Üniversitesi.

Derecelendirmeyi, olimpiyatlara öğrencilerin katılımı, başkanlık bursu alan öğrenci sayısı ve 2019 yılında üniversite bilimcileri tarafından alınan patent sayılarının etkilediği bilinmektedir.

Caner Cangül

Endüstri Mühendisi. Internet teknolojileri ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin teknik sorumluluğu ve yönetimi yanında editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. 8 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]