Ukrayna’nın ayçiçeği ihracatına getireceği yasak, AB ile ticaret anlaşmazlığına sebep olabilir

Ukrayna’da hükümetin ayçiçeği ihracatına getirdiği geçici yasak nedeniyle Ukrayna ile AB arasında yeni bir ticaret anlaşmazlığı ortaya çıkabilir.

Hükümet kararnamesi, bu yıl 15 Mayıs’tan 30 Eylül’e kadar ayçiçeği ihracatının tamamen yasaklanmasını öneriyor.

“Ayçiçek yağı fiyatlarındaki artış, yağ üretim maliyetinin % 85’ini oluşturan ayçekirdeği fiyatlarında önemli bir artışın sonucudur … Ayçiçeği yetiştiriciliğinin iklimsel özelliklerinin bir sonucu olarak, hammadde mevcudiyeti pazarlama döneminin başında (Eylül 2020) yağ işleme işletmelerinde önceki pazarlama döneminin kullanılabilir hacminin yalnızca % 36.9’u kadardı ve Eylül 2020’nin yalnızca iki haftasında yurt içi satın alma fiyatları% 30 arttı.” denildi.

Hükümet, şu anda yurtdışında yüksek talep gören hammadde ihracatını yasaklayarak bu sorunu çözmeyi umuyor. Ancak, böyle bir adımın Brüksel ile ilişkilerin bir başka kötüleşmesine neden olabileceği kaydedildi.

Eurointegration’da yayınlanan bir makalede, “Yasak, Ukrayna ile AB arasındaki Ortaklık Anlaşmasının, tarafların ikili ticarette kısıtlamalar oluşturmaktan kaçınma sözü verdikleri 35. Maddesinin doğrudan ihlalidir.” denildi.

Ilyashev & Partners hukuk firmasının uluslararası ticaret uygulama başkanı Elena Omelçenko “Ortaklık Anlaşması, ihracat yasaklarının empoze edilmesini açıkça yasaklıyor. Elbette, istisnalar var – ekoloji veya can güvenliği veya vatandaşların sağlığı ile ilgili sorunlar, ancak hükümet “covid” yasasına atıfta bulunmasına rağmen, durum açıkça bu değil.” şeklinde .
yasağın temellendirilmesindeki sorunlara dikkat çekti.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]