Ukraynalıların yüzde 24.7’si Zelenskiy’e yeniden oy vermeye hazır (anket)

Ukrayna’nın mevcut Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, önümüzdeki Pazar seçim olsa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halktan en büyük desteği alacaktı.

Kiev Uluslararası Sosyoloji Enstitüsü (KIIS) tarafından 15-18 Ekim 2021 tarihlerinde yürütülen kamuoyu araştırması sonuçlarına göre Zelenskiy tüm katılımcıların %19.1’inin oyunu alırken, tercih yapanlar arasında %24.7 aldı.

İkinci sırada, ankete katılanların %12.1’i ve tercih yapanların yüzde 15.6’sı oyunu alan Avrupa Dayanışma Partisi’nin lideri ve beşinci cumhurbaşkanı Petro Poroşenko bulunmaktadır

Kiev’de, ısıtma fiyatları geçen seneye göre yüzde 74 daha fazla olacak

Üçüncü sırada, sırasıyla %9.4 ve yüzde %12.2 göstergelerle Anavatan Partisi lideri Yulia Timoşenko yer aldı.

Ayrıca, KIIS’in sonuçlarına göre, Muhalefet Platformu – Yaşam İçin partisi lideri Yuriy Boyko (%7.3 ve %9.4), Güç ve Onur partisi lideri Igor Smeşko’yu (%6 ve %7.8) ve eski Meclis Başkanı Dmitriy Razumkov (%5.5 ve %7.1) oranında tercih edildi.

Diğer adayların desteği ise düşük.

Kamuoyu yoklaması, cep telefonu numaralarından rastgele bir örnekleme (rastgele telefon numaraları oluşturma ve ardından istatistiksel ağırlıklandırma) temelinde bilgisayar destekli telefon görüşmeleri (CATI) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Toplamda, Ukrayna’nın tüm bölgelerinde (Kırım Özerk Cumhuriyeti hariç) yaşayan 1.200 kişiyle görüşülmüştür.

Ukrayna’da şehirlerarası ulaşımda yeni kurallar 21 Ekim’de yürürlüğe giriyor

Örnek, Ukrayna’daki yetişkin nüfusu (18 yaş ve üstü) temsil etmektedir.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]