Ukraynalıların yurtdışı seyahatindeki eğilimleri: Türkiye ikinci sırada

Uzun süreli karantina kısıtlamalarına ve Ukrayna devlet sınırındaki kontrol noktalarında yolcu trafiğinde önemli bir azalma olmasına rağmen, sınır muhafızları Ukrayna vatandaşlarının bazı ülkelere yaptığı seyahat sayısında önemli bir artış kaydetti.

Ukraynalıların yurtdışı seyahatindeki eğilimleri: Türkiye ikinci sırada

Aynı zamanda, Ukrayna’ya gelen yabancıların da hacmi artmaya başladı.

Polonya, Ukraynalıların yurtdışı tercihleri arasında lider olmaya devam ediyor. Yılın ilk yarısında 1.9 milyondan fazla Ukraynalı komşu ülkeye gitti. Altı kattan fazla artışla ikinci sırayı, 774 bin 500 kişiyle (2020’nin ilk yarısına kıyasla) Türkiye işgal etti. Mısır, Ukrayna vatandaşlarının toplam 705 binden fazla seyahati ve iki kat artışla üçüncü sırada yer aldı. Ardından Macaristan, Rusya, Romanya, Belarus, Slovenya, Moldova ve BAE gelmektedir.

Bu yılın ilk altı ayında Ukrayna’yı ziyaret eden yabancı uyruklu vatandaşlarda en büyük artış Türkiye Cumhuriyeti’nde görüldü (geçen yılın aynı dönemine göre +%29). Alman vatandaşlarının sayısı %6 arttı. Mutlak sayılarda önemsiz, ancak karşılaştırıldığında çok önemli bir artış ise 2021’in ilk yarısında Ukrayna’ya gelen ABD vatandaşlarının sayısındaki artıştır.

TOP-10 ülke ise şu şekilde sıralandı. Moldova, Rusya, Romanya, Belarus, Türkiye, Polonya, Macaristan, Almanya, ABD, İsrail.

ukrhaber.com

Ukrayna, süpermarketlerde alkol ve tütün satışını yasaklamak istiyor

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]