Ukraynalılar kendilerini Avrupalı olarak görüyor mu? (anket)

Sosyolojik araştırma şirketi Active Group tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Ukrayna vatandaşlarının neredeyse % 60’ı kendilerini Avrupalı olarak görüyor.

Araştırma şirketi Aktif Group’dan Aleksander Pozniy tarafından yapılan açıklamaya göre “Kendisini bir Avrupalı olarak kabul edip etmediği şeklinde soruya ankete katılanların % 43.4’ü evet derken, % 14.6’sı kesinlikle eminim diye cevaplamıştır.  Bu konuda net cevabı olmayıp, hem evet hem hayır diyenlerin oranı % 13.6 iken ankete katılanların % 24.1’i kesinlikle değil demiştir.” dedi.

Katılımcıların % 4.3’ü bu soruyu cevaplamakta zorlandı.

Vatandaşların % 64.5’i Avrupa Birliği ülkeleriyle vizesiz bir rejim uygulamaya koymanın önemli olduğunu düşünürken,% 72.3’ü vizesiz rejimi hiç kullanmadı.

Katılımcıların % 25.7’si “vizesiz rejim” çok önemli derken, % 38.8’i oldukça önemli, % 18.8’i önemli değil, % 8.2 ise kategorik olarak önemli değil diye cevaplamıştır.

Araştırmaya göre, katılımcıların sadece % 23.5’i Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için “vizesiz seyahat” fırsatını değerlendirdi.

Araştırma Active Group tarafından 7 – 9 Haziran tarihleri arasında telefonla görüşme yöntemiyle işgal altındaki bölgeler ve Kırım hariç, Ukrayna’nın tüm bölgelerinde 1.236 katılımcı ile gerçekleşmiştir. Çalışma yaş, cinsiyet ve ikamet yerine göre temsil edilmektedir. Örnekleme hatası % 2.8’i geçmemektedir.

Caner Cangül

Endüstri Mühendisi. Internet teknolojileri ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin teknik sorumluluğu ve yönetimi yanında editörlük ve çevirmenlik yapmaktadır. 8 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Yasadışı Göçmen
Ukrayna Parlamentosu ülkede iki yıl kalan yasadışı göçmenleri yasallaştırdı

Ukrayna Parlamentosu tarafından 16 Haziran'da kabul edilen 2335 sayılı yasa tasarısı ile kimlik belgesi olmayan yabancılar, ülke topraklarında en az...

Kapat