Ukraynalılar 2020’nin sonu itibariyle en etkili Ukraynalıları belirledi

Focus web sitesi, 2020’nin sonuna kadar devam eden ve en etkili Ukraynalıları belirleyen, Ukrayna vatandaşlarının tercihlerini yansıtan popüler bir oylama yaptı. Sonuçlar uzmanların derecelendirmelerinden çok farklı çıktı.

Focus tarafından yapılan online halkoylaması sonuçlarında ilk 100 açıklandı. Daha önce “NV”, “Korrespondent” ve “Vesti” yayınları da benzer derecelendirmeleri yapmıştı. Ancak o oylamalar uzmanlar tarafından yapılmıştı. Peki Ukraynalılar ne düşünüyor?

Reytingdeki en tartışmalı yer olan ilk sırada Ukrayna’nın beşinci cumhurbaşkanı Petro Poroşenko olduğu ortaya çıktı. Yüksek reytinglerle övünemese de, bu ekibinin internette düzenli olarak çalıştığını ve Poroşenko’nun alternatif bir devlet başkanı imajını yarattığını gösteriyor. Poroşenko’nun bu yıl elde ettiği başarılardan biri, yeni hükümet tarafından kendisine karşı açılan tüm ceza davalarının tamamen bloke edildiği not edilebilir.

İkinci sırada Metropolitan Onufriy bulunmaktadır. Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin başı, milyonlarca Ukraynalı’nın ruhani lideridir ve şimdi de devletin baskısı karşısında kilise için mücadeleye öncülük etmektedir.

Milyonlarca izleyici kitlesine sahip ünlü gazeteci ve politikacı Anatoliy Şariy üçüncü sırada. Çok genç bir parti olan Şariya, seçim sonuçlarını takiben bazı yerel konseylere de girdi. Ve Anatoliy’nin kendisi de gazetecilik alanında Ukraynalılar nezdinde büyük bir etkiye sahip. Şariy, programında yolsuzluk konularını aktif olarak ifşa ediyor.

Dördüncü sırada Yaşam İçin – Muhalefet Platformu siyasi partisinin lideri Viktor Medvedçuk yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Ukrayna siyasetinde hızla liderliğini yeniden kazandı.. Verkhovna Rada’daki en büyük ikinci parlamento grubu olarak, çoğunluğun kararlarını etkileyemese de, mevcut hükümete karşı ciddi bir denge unsuru. Bugün Medvedçuk, Donbass’taki silahlı çatışmayı sona erdirmek için etkili bir barış planı öneren tek politikacı ve ayrıca Ukraynalı işletmeler üzerindeki yaptırımların kaldırılmasını ve Ukrayna’da koronavirüse karşı bir Rus aşısı üretme hakkını elde etti. Şu anda bunlar Ukrayna toplumunu ilgilendiren en önemli konulardır. Yetkililer bu yönde açıkça hareketsizken, Medvedçuk başarılı bir şekilde çalışıyor.

Boksör Aleksander Usik ilk beşi kapatmıştır. Usik, sadece ringde değil sosyal aktivitelerde de başarılı. Kamuoyunda savunmaktan korkmadığı ve milliyetçilerin eleştirisini uyandıran sağlam bir sivil konumu var. Usik özellikle Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ni aktif olarak destekliyor ve Ukraynalıları “doğru” ve “yanlış” olarak ayırmamaya çağırıyor.

Yulia Timoşenko‘yu altıncı sırada görmek biraz garip. Seçimlerde uzun süredir ne kendisi ne de partisi ciddi bir şey göstermedi. Timoşenko, hükümetle muhalefet arasında yarı bir konumda sıkışıp kaldı. Timoşenko 2020’yi toprak reformu eleştirisine adadı ve böylece kırsal kesimde desteğini artırdı.

Yedinci sırada başka bir kadın var: blogger ve gazeteci Olga Şariy. Olga, İnternet yayını Shariy.net’in başkanı ve Şariya siyasi partisinin kurucularından biridir. Yüksek profilli araştırmalarla tanınır. Ekim 2020’de, Jitomir bölgesinde yasadışı kehribar madenciliği ve bu faaliyetin zararlı çevresel sonuçlarına adanmış “Kehribar Halk Cumhuriyeti” adlı bir belgesel film yayınladı.

Sekizinci sırada Merkez Bankası’nın başkanı Kirill Şevçenko var. Temmuz 2020’de NBU’ya başkanlık etti. Görevinde, “eski seyre” bağlı kalmaya karar verdi: enflasyon hedeflemesi, esnek döviz kuru. Politika faizini % 6’da tuttu. Ancak, grivna döviz kuru kış aylarında biraz düştü. Şevçenko kamuya açık olmayan bir memur olmamasına rağmen, bu koşullarda bile Ukraynalılar arasında etkisi vardır.

Kamu görevi olmaması ve herhangi bir partinin temsilcisi olmamasına rağmen avukat Andrey Portnov, ülkedeki birçok siyasi süreç üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir. Ukraynalılar bunu derecelendirmenin dokuzuncu sırasına alarak gösterdi. Portnov, kolluk kuvvetlerinin çalışmalarını eleştiriyor ve beşinci cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun her türlü ihlalinde suçlu olduğuna dair kanıt topluyor.

Ve onuncu sırada cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy var. Son sırada yer almaıs, görevdeki performansıyla ilgili halkın hayal kırıklığının sonucu olarak değerlendiriliyor.

Ayrıca Ukraynalı oligarkların “halkın reytinginin” en altında olduğunu da belirtmek gerekmektedir: Akhmetov 25, Kolomoiskiy 51, Pinchuk ise 82. sırada kendilerine yer buldu.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]