Ukraynalı oligarklar 3 yılda 22.4 milyar doları ülke dışına çıkarttı

Ukrayna Vergi Dairesi Başkanı Aleksey Lyubçenko, “Saygın insanların işi” diye tarif ederek Ukraynalı oligarkların üç yıl içinde Ukrayna’dan 22.4 milyar dolar çektiğini belirtti.

Dolar

Lyubçenko Interfax-Ukrayna’ya verdiği röportajda, bunun 5 milyar dolarının Kıbrıs’a, 4 milyar dolarının Hollanda’ya, 3 milyar dolarının İngiltere’ye ve 2 milyar dolarının da Almanya’ya çekildiğini belirterek “Kısa süre önce BEPS planının uygulanmasına ilişkin bir konferans yaptık. Almanya, Hollanda, İngiltere, Kıbrıs, İsviçre, Avusturya, Amerika Birleşik Devletleri’nin ilgili makamlarından, yani en çok para çektiğimiz ülkelerden meslektaşlarımızı davet ettik. Üç yıl içinde 22 milyar dolar geri çektiler. Bu konu ilgiyi hak ediyor. Ayrıca, kontrollü işlemlerde ise yılda yaklaşık 90 milyar dolar çekilmektedir.” ded..

Devlet Vergi Servisi’ne göre, 22.4 milyar doların 10 milyar doları temettüdür. Toplamda 22.4 milyar dolar için 0.63 milyar dolar olmak üzere ortalama % 2.8 oranında vergi ödendi.

Lyubçenko, “Benim pozisyonum, ülkenin haksız oyunlardan biraz dinleneceği koşulları yaratmaktır” dedi.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]