Ukraynalı işçiler Polonya’ya giderken, Polonyalı işçiler çalışmak için AB’ye gidiyor

Polonya gazetesi Zhechpospolita tarafından yazılan bir makaleye göre komşu ülkelerde, özellikle Almanya ve Birleşik Krallık’ta çalışmaya giden Polonyalı vatandaşlar, kendi ülkelerinden iki kat daha fazla kazanıyor.

Polonya işçilerin diğer ülkelerden kazançları şöyle belirtilmiştir:

* Almanya’da 34 milyar zloti (204.4 milyar UAH),
* İngiltere’de 24 milyar zloti (144,2 milyar UAH).

Euro-Tax ajansına göre, ülke dışında çalışan bir Polonyalının ortalama maaşı yaklaşık 8.6 bin zloti (51.7 bin UAH) iken Polonya’da bu rakam 4.8 bin zloti (28.8 bin UAH)

Ayrıca bakınız: Macaristan’daki göçmen işçi olarak bulunan Ukraynalılar

Ukrayna işçi göçmenleri durumunda olduğu gibi, Polonyalılar da ülkedeki maaş seviyesinden memnun değiller ve çalışmak için daha zengin bir ülke tercih ediyorlar.

2018 yılında Polonyalıların tercih ettiği ve en çok kazandığı AB ülkelerinin kazançlar sıralaması şöyle:

* ilk sırada – aylık ortalama 10 bin zloti kazandıkları (60.1 bin UAH – ed.) Avusturya
* ikinci sırada – aylık ortalama 9.6 bin zloti kazandıkları Birleşik Krallık (57,7 bin UAH),
* üçüncü sırada- aylık ortalama 8.8 bin zloti kazandıkları (52.9 bin UAH) olan İrlanda.
gelmektedir.

Polonyalılar için en düşük kazanç ise Belçika ve Hollanda olup aylık kazançları 5.3-6 bin zloti (31.8 bin UAH) şeklindedir.

Aynı zamanda, bugün Polonya’da çalışan Ukraynalılar Polonyalılardan iki veya üç kat daha az maaş almayı kabul etmektedirler.Gazetenin, Personel Hizmeti istihdam şirketinin raporuna atıfta bulunarak yazdığı gibi, Polonya’da çalışan Ukraynalıların % 76’sı ayda 2.5 bin zlotiden fazla almaktadır (yaklaşık 19 bin UAH).

Kaynak: finance.ua

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]