Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı, 5 Türk öğrenciye Ukrayna’daki yükseköğretim kurumlarında eğitim imkanı sağlıyor.

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) arasında imzalanmış olan anlaşma çerçevesinde Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Ukrayna’daki yükseköğretim kurumlarında eğitim görmelerini sağlayacak 2020-2021 akademik döneminde 5 kişiye devlet bursu verilecektir.

İlk Başvuru Tarihi : 02.01.2020

Son Başvuru Tarihi : 20.01.2020

Mülakat Tarihi : 22.01.2020

ÖZEL ŞARTLAR

1.Lisans ve yüksek lisans alanlarında toplamda 5 adet burs tahsis edilmiştir.
2.Burs kapsamında ekte yer alan başvuru kılavuzunda belirtilen hususlar çerçevesince eğitim ücreti, yurt imkânı ve sağlık hizmetleri yer almaktadır.
3.Başvurulabilecek bölümler başvuru kılavuzunda yer almaktadır.
4.Lisansa başvuracak adaylar ortaöğretim diplomalarının, yüksek lisansa başvuracak adaylar ise lisans diplomalarının Ukraynaca dilinde çevirili ve noter onaylı olmasına dikkat etmelidir.
5.Pasaport fotokopisinde pasaport numarası, ad-soyad, fotoğraf ve pasaport bitiş tarihini gösteren hususların anlaşılır olmasına dikkat edilmelidir.
6.Bursu kazanan adayların Ukrayna tarafından istenilen belgelerin Ukraynaca dilinde çevrili ve noter onaylı olması gerekmektedir.
7.Asıl ve yedek olarak belirlenen adayların sonuçların açıklanmasını müteakiben Ukrayna tarafından istenilen belgeleri 27 Ocak 2020 günü mesai bitimine kadar Ukraynaca dilinde ve noter onaylı olarak tarafımıza teslim etmeleri gerekmektedir. Belgeleri teslim etmeyen adayların sorumluluğu kabul edilmeyecektir.
8.Adaylar http://studyinukraine.gov.ua/ adresinden detaylı bilgi edinebilirler. Ukrayna tarafından edinilen şifahi bilgiye göre burslar Eğitim Bakanlığına bağlı Ukraynaca öğrenim yapılan bölümler için geçerlidir.

İSTENİLEN BELGELER

1.Türkçe online başvuru formu,
2.Ukrayna başvuru formu,
3.En fazla 300 kelime olacak şekilde hazırlanmış motivasyon mektubu,
4.Pasaport fotokopisi (kişisel bilgilerin yer aldığı sayfa),
5.Diplomanın onaylı örneği,
6.Not döküm belgesi (Transkript)
7.Kişisel verilerin izni için Ukrayna Tarafının istediği Belge (Annex3)
8.Adli Sicil Belgesi (E-devletten alınan belgeler kabul edilecektir.)
9.Dil belgesi.

İstenilen belgelerin başvuru kılavuzunda belirtilen esaslara göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Başvuru kılavuzu ve Ukrayna başvuru formu için tıklayınız.

*Teslim edilecek belgeler 3’er nüsha halinde 3 adet telli dosya içinde mülâkat saatinde komisyona teslim edilecektir. Eksik ve/veya usulüne uygun hazırlanmamış belgeler işleme alınmayacaktır.

*Adaylar, Bakanlığımızdan herhangi bir çağrı ya da e-posta beklemeden, mülakat tarihinde, saat 10.00’da aşağıda belirtilen adreste hazır bulunacaklardır.

*Adayların mağduriyet yaşamamaları için sitemizi takip etmeleri önemle duyurulur. Duyurular tebliğ niteliğinde sayılacaktır.

Bursa başvurmak için tıklayınız:

Kaynak: abdigm.meb.gov.tr/

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Ukrayna’dan AB’ye kaçak gitmeye çalışan iki Türk yakalandı

Lviv'de Noel arefesinde Türkiye'den iki kaçak göçmen gözaltına alındı Dün gece Lviv bölgesinde, Smilnitsa bölümünün sınır muhafızları, Polonya'ya yasadışı yollarla

Kapat