Ukrayna’da Yaya Geçitlerinde Işıklı Sistemler Kullanılmaya Başlanıyor

Ukrayna’da ilk kez Poltava bölgesinde olmak üzere, yaya geçitleri asfalta yapışan küçük el fenerleri ile donatılmaya başlandı. Bu sistemle yaya geçitlerinde gerçekleşen kaza sayıları önemli ölçüde azalmaktadır.

Cihazın ortasında bataryaya güç veren bir güneş pili vardır. Karanlıkta parlayan ve yanıp sönen lambalar sürücüleri yaya geçidi konusunda uyarmaktadır.

Poltava bölgesindeki karayolu işçileri köylerde (okulların ve anaokullarının yakınında) ve yayaların dahil olduğu kazaların en sık meydana geldiği yerlerde yaya geçitlerine yeni fenerler yerleştirmektedir. Polis, uygulamanın yapıldığı yerlerde yayaların dahil olduğu kaza sayısının 2 kat azaldığını söylüyor.

Şu anda, sistem Poltava bölgesinde 70 noktaya kurulmuş olup, arttırılmaya devam ediyor. Bir yaya geçidi (6 ışık) için kullanılan ekipmanın 16,000 UAH ve 5 yıllık servis ömrüne sahip olduğu belirtilmiştir.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]