Ukrayna’da Yasadışı Zenginleşme Kanunu yürürlüğe girdi

Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’nin yasadışı zenginleşme yasası Ukrayna’nın resmi gazetesinde yayınlanarak yürürlüğe girdi ve Ukrayna’da, sivil mülkiyete el koyma mekanizması getirildi.

“Bir Devletin veya Yerel Hükümetin İşlevlerini Gerçekleştirmeye Yetkili Kişilerin Yasadışı Varlıklarına El Konulmasına İlişkin Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ve Bu Varlıkların Elde Edilmesinin Cezalandırılması” ismli kanun resmi gazetede yayınlanması itibariyle yürürlüğe girdi.

Yasa, yasadışı zenginleşme için cezai sorumluluğun getirilmesinin yanı sıra, devlet veya yerel yönetimde yetkili kişilerin mal varlıklarında makul olmayan artışlarda el koyulabilmesini getirmektedir.

Bakınız: Ukrayna Merkez Bankası baş uzmanı 40 bin dolar rüşvetle yakalandı

Özellikle, yasadışı zenginleşme yükümlülüğünün, bir kamu görevlisinin sahip olduğu varlıkların değerinin, yasal gelirini 6.5 milyon UAH’ı geçmesi durumunda ortaya çıkacağını öngörmektedir.

Yasaya göre, bu tür varlıkların edinilmesi, belirli pozisyonlarda bulunma veya üç yıla kadar bir süre için belirli faaliyetlerde bulunma hakkından yoksun bırakılması ile 5 ila 10 yıl süreyle hapis cezası ile cezalandırılır.

Ek olarak, bir memurun şüpheli gelirinin, yasal gelirinden 1 milyon UAH’den fazla olması durumunda, sivil mülkiyetine el koyma mekanizması getirmiştir.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy bu yasa tasarısını 25 Kasım’da imzaladı. Meclis başkanı Dmitri Razumkov ise tasarıyı Kasım ayı başlarında meclise getirdi. Yasa tasarısına 259 milletvekili oy verdi.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Ukrayna Demiryolları Ukrzaliznytsia’dan bilet fiyatları arttırım planı

Ukrzaliznitsia'nın 2020 mali plan taslağında, Mart ayında başlayarak yolcu taşımacılığı için bilet fiyatlarında her ay % 2 oranında aylık bir

Kapat