Ukrayna’da yakıt fiyatlarında artış beklentisi. Sürücüleri neler bekliyor?

Ukrayna’da benzin istasyonları benzin ve mazot fiyatlarını artırmaya devam edecek. Zamlar Ağustos ayında da devam edecek ve belirtilenlere göre fiyatlardaki artış potansiyeli devam etmektedir.

Ulusal para birimi grivnanın dolar ve euro karşısında 1-1.5 grivna değer kaybetmesi ana faktör olmakla birlikte, Ukraynalı ithalatçıların benzin ve mazot satın aldıkları ülkelerde petrol ürünleri fiyatlarının artması bir diğer neden olarak durmaktadır. Petrol tüccarlar için, yakıt fiyatı geçen ay % 12 arttı.

Üçüncü sebep olarak ise talep artışı gösterilmektedir. Ukrayna’da tarım sektörü ve iç turizm nedeniyle yakıt tüketiminin artması benzin istasyonlarının fiyatları arttırmasını etkilemektedir.

Otogaz fiyatlarındaki artışın tek nedeni ise ulusal para birimindeki değer kaybıdır.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Önceki yazıyı okuyun:
Ukrayna günlük Covid-19 rakamları rekor kırıyor: Hangi bölgelerde karantina artırılabilir?

Ne yazık ki Ukrayna'daki koronavirüs salgını ile ilgili durum düzelmiyor. Ülkedeki vaka sayısındaki artışa paralel olarak, ciddi karantina kısıtlamalarının geri...

Kapat