Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Timofey Milovanov tarafından yapılan açıklamaya göre yabancıların Ukrayna tarım arazisi pazarına girmesine piyasanın açılmasından sonra 6-12 ay sonrasında izin verilebilir.

“Arazi piyasasını sonbaharda, Ekim 2020’de başlatırsak, sanırım, altı ay -bir yıl- devam edebiliriz. Çiftçilerin kendileri, nasıl çalıştıklarını anladıklarında ve büyük sorun olmadığından emin olduklarında, ilk kendileri şunları söyleyecekler: yabancılara girelim.” dedi.

Bakan, Ukrayna‘daki serbestleşmiş bir arazi pazarının mümkün olan en kısa sürede ortaya çıkması gerektiğini kaydetti, çünkü bu durum ülkenin ekonomik büyümesine katkıda bulunacaktır. Ancak, toplumun devlet kurumuna karşı güvensizliği nedeniyle, arazi piyasasının tamamen serbestleştirilmesinden önce bir geçiş dönemi olmalıdır.

“Özünde, toplum şöyle diyor: Sahneyi yabancılar olmadan, büyük bir toprak yoğunluğu olmadan, küçük ve orta ölçekli çiftçilerin mali desteğiyle, nasıl çalıştığını görelim ve eğer iyi çalışırsa, daha liberalleştirilmiş bir pazara geçelim.”

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]