Ukrayna’da Turist Vergisinde Üst Sınır Günlük 208 UAH Oldu

Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı’nın (MEDT) basın servisi tarafından bildirildiğine göre 2019 yılında turist vergisinde üst sınır Ukraynalı turistler için günlük 20.86 UAH, yabancı turistler için 208.65 UAH (yaklaşık 6.5 avro) olarak belirlendi.

Finance.ua‘nın haberine göre, Açıklamada “Mutlak olarak, 2019’da, turist vergisi, Ukraynalı turistler için günlük konaklama başına 20.86 UAH ve yabancı turistler için 208.65 UAH (yaklaşık 6.5 avro) geçemez” denildi.

Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı’na göre, azami turizm vergisi miktarının oluşturulması uluslararası uygulamalarla tamamen uyumlu. Fiyatlar 1 ile 9 Euro arasında değişiyor. Örneğin Roma’da otel sınıfına bağlı olarak 3 ila 7 avro arasında değişmektedir denildi.

Önceden oda fiyatının büyüklüğünün bir yüzdesi olarak hesaplama yapılırken; 1 Ocak 2019’dan itibaren asgari ücretin bir yüzdesi olarak hesaplama yapılmaya başlanmıştır: Ukraynalı turistler için bu oran % 0,5’e, yabancı turistler için % 5’e kadar çıkabilmektedir. Turist vergisinin belirli bir oranı her köy, kasaba, şehir konseyi veya birleşik bölge topluluğunun belediyesi tarafına ödenmektedir.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]