Ukrayna’da trafik kurallarında yapılan değişiklikler yürürlüğe girdi

Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın getirdiği yeni trafik kuralları artık sürücüler ve yolcular için de geçerli olacak. Yeni kurallar araç sürücüleri dışında yaya ve bisikletlileri de ilgilendiriyor.

Araç şöför

Ukrayna Devriye Polisi Dairesi Başkan Yardımcısı Aleksey Biloşitskiy, yeniliklerin bisikletliler ve yayalarla birlikte otomobil sürücüleri ve yolcuları ile ilgili olacağını söyledi.

Sürücüler ve yolcular için

Daha önce sürücüler ve yolcular, yerleşim yerleri içinde araç kullanırken emniyet kemerlerini takmayabilirken, şimdi hepsinin emniyet kemerinin takılı halde araç içinde bulunması zorunlu hale geliyor. Bu yenilik, tüm sürücülerin çalışan bir emniyet kemerlerine sahip olmalarını zorunlu kılıyor. Bu hem, ön hem de arka koltuklar için geçerlidir. Sürücü, yolculara kemer bağlama ihtiyacını hatırlatmakla yükümlüdür.

İstisna olarak engelli sürücü ve yolcuların yanı sıra operasyonel ve özel araçların sürücüleri ve yolcularının bir yerleşim yeri içinde emniyet kemerlerini kullanmamalarına izin verilmektedir.

Trafik kurallarında yapılan değişikliklerde, plakalar için de vurgu yapıldı. Plakaların boyutunu, şeklini, tanımını, rengini ve yerleşimini değiştirmek yasaktır. Plakaya ek konulamaz veya üzerlerini kapatamazsınız. Temiz ve belirgin olmalıdır.

Bisikletçiler için

Değişikliklere göre, bisikletliler toplu taşıma araçları için ayrılan yolu kullanabileceklerdir.

Yayalar için

Taşıt yolunda veya bankette hareket eden yayaların karanlıkta ve görüşün zayıf olduğu koşullarda yansıtıcı unsurlar kullanması gerekmektedir. Yansıtıcı unsurlar arasında bir bant, çıkartma, yelek ve benzerlerinin kullanılmasına izin verilir. Veya yansıtıcı unsurlara sahip giysiler giyilmelidir. Bu, Ukrayna Trafik Kanunu’nun 4.4 numaralı maddesinde belirtilmiştir.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]