Ukrayna’da sık otomobil satışlarına yeni ek vergi

Yılda ikiden fazla araba satan Ukraynalılar, aracın tahmini değerinin % 18’ini satış vergisi ödemek zorunda kalacaklar.

Delo.ua’nın verdiği habere göre, böyle bir norm, Verkhovna Rada’nın ikinci okumada ve genel olarak kabul ettiği 1210 sayılı yasa tasarısı içinde yer almaktadır. Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Yeni vergi sadece otomobil satışı değil, aynı zamanda treyler ve mopedlerden, traktörlere ve otobüslere kadar diğer tüm araçlardan da geçerli olacak.

Ancak birinci ve ikinci otomobil için aracın tahmini değerinin % 5’i kadar olan satış vergisi aynı kaldı.

Aralık 2019’da, 30.7 bin kullanılmış otomobilin Ukrayna’da tescili aldığını ve yurt dışından ithal edilen kullanılmış otomobillerin kayıtlarında % 44 oranında artış oldu.

Toplamda , 2019 yılında, 408.1 bin kullanılmış arabaya Ukrayna plakası verildi. Bu miktarın neredeyse % 75’i AB ülkelerinden gelen otomobillerden oluşuyordu.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Ukrayna havaalanlarındaki sefer sayısı % 9.3 arttı

Ukrayna devlet kuruluşu "UkSATSE" basın servisi açıklamasına göre 2019 yılında Ukrayna havaalanlarındaki kalkış ve iniş sayısı, 2018 sonuçlarına göre %

Kapat