Ukrayna’da Poliste mevcut kadronun % 40’ı yenilendi

Ulusal polis şefi Igor Klimenko, kendisiyle yapılan bir röportajda emniyet kadrosunda yer alan polislerin % 40’ının değiştiğini belirtti.

“130.000 kişiyiz. 2015 yılında, o dönemde içişleri bakan yardımcısı olan Eka Zguladze, tüm personeli değiştirmek ve yeni yüzler bulmanın 10-12 yıl süreceğini söyledi. İçişleri Bakanı ile ne tür bir reform planladığımızı, ne tür fedakarlıklar yaptığımızı biliyorduk. Bugüne kadar çalışanlarımızın % 40’ını değiştirdik. % 60’ı aynı kaldı diyerek polisteki ”muhtemel tasfiyeler” sorusunu cevapladı.

Ulusal Polis şefi, kovulanlardan en az 3 bin kişinin mahkeme yoluyla tekrar görevlerine geldiğini ancak geri gelenlerin tekrar kovulduğunu belirtti.

Bakınız: Ukrayna Meclisi, ulusal polisin mali suçlar araştırma bölümünü kaldırıyor

“İkinci kez ateş ediyoruz. Ancak, genel olarak, bu soru benim için değil. Mahkemelerin her zaman adil olmadığını söylüyoruz. Bu bizim öznel görüşümüz. Aynı zamanda, henüz yeterli bir düzenleyici çerçeveye sahip olmadığımız 2015-2016 yıllarında Ukrayna Emniyeti’nde bir yanlışlık olduğunu söyleyebilirim. Polisin işten çıkarılmasıyla ilgili belgeler bazen yanlış düzenlenmiş ve bu durum mahkemede onların işten kovulmaları ve göreve geri gelmeleri için itiraz edebilmelerini mümkün kılmıştır.” dedi.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]