Ukrayna’da nüfusun yarısı yoksulluk içerisinde yaşıyor, orta sınıf yok! (Uzman görüşü)

Finans uzmanı Aleksey Kuşç’a göre Ukrayna’da yüksek düzeyde yoksulluk var. Yoksulluk tanımı, sadece soyut gelir veya mülk durumu rakamları olarak değil, aynı zamanda halkın beklentileri ile karşılaştırılarak oluşturulur.

Yoksulluk

Ukrayna, dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında çok zayıf bir konuma sahip çünkü Avrupa’nın en fakir ülkesi.

Ukraynalıların zenginlik ve refah düzeyini Avrupa standartlarına göre ölçtüklerini belirten Kuşç “Dünya standartlarına göre günlük 5 dolar Doğu Avrupa ülkelerindeki yoksulluk seviyesidir. Ve Ukrayna’da, aylık 150 dolar, ortalama emekli maaşından daha fazla. Yani, yoksulluk seviyemiz sosyal gruplarda çok özeldir. Nüfusun sosyal olarak korunmasız kesimleri için en yüksek orandadır. Ortalamanın altında emekli maaşı alan 10 milyon emekli yoksul olarak kategorize edilebilir. Ve bu, Ukrayna nüfusunun neredeyse üçte biri.” diyor.

Kuşç’a göre nüfusun yarısı maaş döneminden diğer maaş dönemine kadar yaşıyor. Bu, emek köleliğinin sözde modelidir. Devlet İstatistik Servisi’ne göre, nüfusun % 35’i ilaç ve tıbbi hizmetler için ödeme yapamamaktadır. Bir kişi kendisinin hayatta kalmasını sağlayamazsa, o zaman yoksulluk sınırının altındadır.

Sübvansiyon alanların sayısındaki azalmayla ilgili de konuşan Kuşç “Ukrayna’da hanelerin yaklaşık dörtte biri sübvansiyon alıyor ve birkaç yıl önce neredeyse % 50’si sübvansiyon alıyordu. Sübvansiyonların sayısındaki düşüş Ukraynalıların daha zengin hale gelmesinden değil, ödemeleri almaya hak kazananların değerlendirilmesinde daha katı kriterlerden kaynaklandı.” diye ekledi.

Yoksulluğun her zaman bir krizi takip ettiğini belirten Kuşç “2020’de ekonomi % 4 küçüldü, yani şu anda ekonomik bir krizin içindeyiz. Herkes 2021’de Ukrayna ekonomisinde % 5’lik bir büyüme ile hızlı bir toparlanma umuyordu. Artık bunun ulaşılamaz olduğu aşikar. Dünya Bankası büyüme hedefini % 3.8’e çıkarmış olsa da, geçen yılki ekonomik düşüş oranına kıyasla bu çok küçük.” dedi.

Ona göre Ukrayna’da orta sınıf şeklinde tanımlanmış şok emici bir katman yok. Kuşç, bu kesimin varlığını çok önemli görüyor, çünkü orta sınıf her zaman olumlu değişimlerin, toplumdaki reformların savunucusudur.

Uzmana göre, Ukrayna’da yoksulluk sorunu, demografik boşluk sorunuyla çok sıkı bir şekilde birleşiyor.

Ukraynalıların gelirleri ancak ekonomi daha yüksek katma değerli ulusal bir ürün üretmeye başladığında değişebilir. Çünkü milli ürünün yapısındaki yüksek katma değerin bir türevi yüksek ücret seviyesidir. Ve yüksek ücretler, gıdanın, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, tüketici harcama yapısının % 10’unu kaplayacağını garanti ediyor.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]