Ukrayna’da miras nasıl dağıtılmaktadır? Kalan mirası nasıl alabilirsiniz?

Bir gayrımenkul bir kişinin özel mülkiyeti sayılmaktadır ve mal sahibinin ölümünden sonra, mülkün geri kalanı gibi, mirasın bir parçası haline gelir. Ukrayna’da bir gayrımenkulün mirası nasıl pay edilmektedir? Kurallar nelerdir? Kimler mirasçı olabilir?

Dom.Ria tarafından bir kişiye ait kalan mirastaki gayrımenkulun nasıl dağıtılacağına, kimlerin hakkı olabileceğine dair bir metin yayınlandı. Metni Türkçeye çeviriyoruz.

Mirasın kabulü prosedürü ve mirasçı tarafından talep edilebilecek dairedeki pay, ölen kişinin medeni durumuna ve diğer koşullara bağlı olarak farklılık gösterir:

Bir dairede miras ve payını kabul prosedürü:

  • Mirasçının vasiyetçi ile veya ayrı olarak ikamet etmesi;
  • İradenin varlığı; Varisin yaşı, varisler ile murisin akrabalık derecesi vb.

Miras kalan bir gayrimenkulü devralma prosedürü:

  • Mirasın kabulü için altı aylık süre tahsis edilmiştir;
  • Mirasçı vefat eden kişiyle birlikte yaşıyorsa (adreste kayıtlıysa), otomatik olarak yaşamaya devam edebilir. Kendisinden başka mirasçı yoksa altı aylık süre içinde notere müracaat etmesi gerekli değildir. Bu sürenin bitiminden sonra devralınan daireyi mülkiyetine kaydetmesi yeterlidir;
  • Mirasçı vefat edenden ayrı yaşıyorsa ve mirasa girmek istiyorsa, vefattan sonra 6 aylık süre içerisinde mutlaka bu konuda notere veya yetkili bir kuruma başvurması gerekir.

Ev sahibinin ölümünden sonra ortada bir vasiyet varsa:

  • Vasiyetname ile miras alınması durumunda, gayrımenkul belgede belirtilen kişiye devredilir;
  • Ölen kişi vasiyet bırakmadıysa mirasın dağılımına kanunda belirtilen şartlar doğrultusunda karar verilir.

Akrabaları miras alma hakkını kullanabilir:

  • İlk derece – çocuklar, ebeveynler, eşler;
  • ikinci derece – erkek kardeşler, kız kardeşler, büyükbabalar, büyükanneler;
  • Üçüncü derece – amcalar, teyzeler;
  • Dördüncü derece – vasiyetçi ile ölümünden önce beş yıldan fazla yaşayan diğer aile üyeleri.

Vergiler ve maliyetler:

  • Üçüncü ve dördüncü derece mirasçılar, gayrımenkul bedelinin % 5’i ve % 1.5 askerlik vergisini öderler. Bu nedenle, bu durumda, bir gayrimenkul değerleme belgesi alınması gerekmektedir;
  • Birinci ve ikinci derece varisler vergiden muaftır. Gayrimenkul değerlemesine ihtiyaçları yoktur.

Ortak sahipleri olan bir dairenin mirası sözkonusu olduğunda, dairenin ortak sahiplerinden birinin ölümünden sonra, konuttaki payı mahkemede bile değiştirilemez. Medeni Kanunun 370 ve 372. maddeleri uyarınca bir anlaşma kapsamında yaşam alanının eşit olmayan şekilde bölünmesi durumları dışında, tüm ortak sahiplerin hisseleri eşit kabul edilir.

Ölen kişi dairenin sadece bir kısmına sahipse, o zaman sadece bu kısım miras alınır ve yaşam alanının geri kalanı önceki sahiplerinde kalır.

ukrhaber.com

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]