Ukrayna’da kayıtlı işsizlerin % 50’si üniversite diplomasına sahip – Devlet İstihdam Servisi

Ukrayna Devlet İstihdam Servisi’ne göre 1 Temmuz 2020 itibariyle, Ukrayna’da resmi olarak kayıtlı olan işsiz sayısı 518 bindir. Bunun % 58’ini kadınkar, % 42’sini ise erkekler oluşturmaktadır.

Ukrayna Devlet İstihdam Servisi basın servisi tarafından bildirildiğine göre “Kayıtlı işsizlerin % 50’si üniversite diplomasına sahipken, % 33’ü bir meslek okulundan mezun, % 17’si ise lise mezunu. Yaş gruplarına göre, işsizlerin % 31’i 35 yaşın altındaki gençlerden oluşurken ,% 29’u 35-44 yal aralığında ve % 40’ı 45 yaş üzerindedir.

İşten çıkarılmadan önce, işsizlerin % 17’si ticaret, % 14’ü imalat sanayinde, % 13’ü kamu idaresi, savunma ve sosyal sigorta ve % 9’u tarım, ormancılık ve balıkçılıkta çalışmıştır.

İşsizlere iş bulma konusunda yYapılan açıklamada ise “Karantina başlangıcından bu yana (yani 12 Mart-30 Haziran) istihdam hizmetinin yardımı ile 116 bin işe 174 bin Ukraynalı yerleştirildi. Ekonomik faaliyet türüne göre istihdamın tartışmasız lideri tarım – istihdam edilenlerin % 54’ü- olurken endüstriyel sektörler % 13 ve ticaret % 11 oldu.” diye eklendi.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Döviz öngörüsü Uzmanlar
Dolar kurunun 30 grivna olması enflasyonu tetikler (Uzman görüşü)

California Üniversitesi Profesörü, VoxUkraine Yayın Kurulu üyesi Yuriy Gorodniçenko üyesi ve Kiev Ekonomi Okulu profesörü Solomiya Şpak tarafından yapılan bir...

Kapat