“Ukrayna’da karpuz fiyatı önceki seneye göre 3 katına çıktı (Uzman görüşü)

Bugüne kadar, Ukrayna’da karpuz toptan fiyatları kg başına 4 ila 6 UAH arasında değişirken Ağustos ayı başlarında Ukraynalı üreticiler, fiyatlardaki mevsimsel düşüşe rağmen, karpuzları geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse üç kat daha pahalı satmaktadır.

Ukrayna'da karpuz fiyatı önceki seneye göre 3 katına çıktı

İnterfax ajansının haberine göre, Ukrayna Meyve ve Sebze Derneği geliştirme müdürü Katerina Zvereva, Ukrayna’da karpuz toptan fiyatlarının 4 ila 6 UAH / kg arasında değiştiğini; geçen sene bu fiyatın 1.5 – 2 UAH / kg olduğunu belirtti.

“Ukrayna’da yerel karpuz sezonu zirveye yaklaşıyor. Piyasadaki arz artışı nedeniyle, fiyatları sezon için en düşük seviyesine indi. Ancak, fiyatların mevsimsel düşüş rağmen, Ağustos ayı başlarında Ukraynalı üreticiler önceki seneye göre neredeyse üç kat daha pahalı satmaktadırlar.” dedi.

Geçen sezona kıyasla yüksek fiyatlar öncelikle karpuzların olgunlaşmasını etkileyen olumsuz hava koşullarından kaynaklanıyor.

Mayıs ve Haziran ayının ilk yarısındaki düşük hava sıcaklıkları, erken dönem karpuz çeşitlerinin mevsimini birkaç hafta geciktirmekle kalmadı, aynı zamanda daha sonraki çeşitlerin hasatını da etkiledi. Soğuk havaya rağmen (Mayıs ayında minimum gece hava sıcaklıkları 4 – 7 ° C) yine de Mayıs ayı başlarında karpuz ekimine karar verildi ve hasadın bir kısmı kaybedildi.

Şu anda Ukrayna’da karpuz fiyatları son 5 yılın en yüksek seviyesindedir. Önceki sezonlarda, bugünkü göstergelere en yakın fiyatlar 2018’de 2.5 – 3.5 UAH / kg şeklinde idi.

Kadir Çurku

Ekonomist. Türkiye’de Buz hokeyi, Artistik Buz Pateni Tarihi ve fotoğraf ile ilgilenmekte. Sitenin yönetimi yanında sitede editörlük yapmaktadır. 29 yıldır Kiev'de yaşamaktadır. İletişim: [email protected]

Önceki yazıyı okuyun:
Miss Tourism Ukraine-2020 Güzelleri Odessa'da seçildi
“Miss Tourism Ukraine-2020” Güzelleri Odessa’da seçildi (foto)

2 Ağustos'ta Yaz Tiyatrosu, Miss Tourism Ukraine 2020 ulusal güzellik yarışmasının finaline ev sahipliği yaptı. Yarışma her yıl düzenlenen “Odessa'ya...

Kapat